Trwa ładowanie...

Tanzania chce ubiegać się o odszkodowania od Niemiec

Rząd Tanzanii rozważa podjęcie działań prawnych, aby zmusić Niemcy do wypłacenia reparacji za popełnione ponad wiek temu, w czasach kolonialnych, okrucieństwa w Tanganice - poinformował minister obrony kraju Hussein Mwinyi.

Share
Tanzania chce ubiegać się o odszkodowania od Niemiec
Źródło: Wikipedia, fot: Jared Preston
datz9hu

Tanzania, nazywana wcześniej Tanganiką, do I wojny światowej była kolonią Cesarstwa Niemieckiego; znana była pod nazwą Niemiecka Afryka Wschodnia.

Weźmiemy pod uwagę działania podjęte przez rządy Kenii i Namibii, ubiegając się o odszkodowania - powiedział Hussein Mwinyi.

Niemiecka ambasada w Tanzanii nie skomentowała wystąpienia ministra.

datz9hu

W Tanzanii, która była niemieckim protektoratem, niemieckie wojsko oskarżono o zbrodnie popełnione na tubylcach z 20 grup etnicznych po powstaniu Maji-Maji (1905-1907).

Jeśli rząd Tanzanii - jak pisze agencja AP - będzie naciskać na wypłacenie reparacji, dawna Afryka Wschodnia może stać się kolejnym przykładem uzyskania odszkodowań od kolonizatorów. Udało się to sąsiadującej z nią Kenii, w której grupa Kenijczyków wygrała odszkodowania od rządu brytyjskiego.

W 2013 roku brytyjski rząd wyraził ubolewanie z powodu represji obejmujących torturowanie Kenijczyków walczących o wyzwolenie w latach 1950-60 spod brytyjskiej władzy. Około 5200 torturowanym wówczas Kenijczykom wypłacił tytułem odszkodowania 21,5 mln dolarów, czyli średnio ponad 4 tys. dolarów każdemu.

Wobec Niemiec roszczenia zgłosiła już inna ich była kolonia - Namibia. W styczniu Niemcy poinformowały, że wypłacą odszkodowanie rządowi Namibii za wymordowanie tam 65 tys. ludzi podczas okupacji kolonialnej; w styczniu też ludy Herero i Nama wniosły pozew zbiorowy przeciwko Niemcom w sądzie w Nowym Jorku, domagając się odszkodowań dla rodzin ofiar. Rozmowy między rządem Niemiec i Namibii trwają.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
datz9hu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
datz9hu
datz9hu
Więcej tematów