Trwa ładowanie...

Tańczący Donald Trump w Arabii Saudyjskiej. O co chodzi?

W sieci pojawiły się filmiki wideo przedstawiające prezydenta USA Donalda Trumpa oraz dwóch jego doradców - sekretarza stanu Rexa Tillersona i sekretarza handlu Wilbura Rossa - tańczących trzymając w dłoniach miecze.

Tańczący Donald Trump w Arabii Saudyjskiej. O co chodzi?Źródło: PAP
d2m0tr6

Donald Trump przyleciał w sobotę do stolicy Arabii Saudyjskiej. Rijad to początkowy etap pierwszej zagranicznej podróży Trumpa po objęciu urzędu.

Teraz internet podbija z kolei nagranie, na którym w roli głównej wystąpił sam prezydent Stanów Zjednoczonych.

Ten taniec to "dziedzictwo kultury" UNESCO

Podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej Donald Trump dołączył do tradycyjnego tańca kultywowanego w rejonie Półwyspu Arabskiego. Tzw. "Ardah" wykonują mężczyźni ustawieni w dwóch rzędach i trzymający w dłoniach miecze. Wszystkiemu towarzyszą bębny i czytanie poezji.

d2m0tr6

Taniec wykonywany w przeszłości przed wymarszem na wojnę, dziś towarzyszy wydarzeniom takim jak śluby, czy imprezy religijne, a w 2015 roku UNESCO wpisało go na listę niematerialnych dziedzictw kulturowych.

W "Ardah" brali w przeszłości udział również inni politycy. Brytyjski książę Karol ofiarował tradycyjne szaty i miecz jako część jego podróży po Bliskim Wschodzie w 2014 roku. Kilka lat wcześniej w 2008 roku tradycyjny taniec z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem wykonał także George W. Bush.

Historyczne spotkanie z przywódcami świata muzułmańskiego

Zapowiadając swoją wizytę w Arabii Saudyjskiej, królestwie, które jest faktycznym strażnikiem świętych miejsc islamu, Trump wskazał, że będzie to "prawdziwie historyczne spotkanie w Arabii Saudyjskiej z przywódcami świata muzułmańskiego".

d2m0tr6

Trump obiecał, że w Rijadzie "położone zostaną nowe fundamenty pod współpracę i wsparcie naszych muzułmańskich sojuszników dla zwalczania ekstremizmu, terroryzmu i przemocy".

Oprócz Arabii Saudyjskiej delegacja, w której skład wchodzi też Rex Tillerson oraz grupa dygnitarzy reprezentujących amerykański rząd, odwiedzi również Izrael, Autonomię Palestyńską, Watykan, a także Brukselę, gdzie w przyszły czwartek prezydent USA weźmie udział spotkaniu na szczycie przywódców państw i rządów krajów NATO. Będzie też uczestnikiem szczytu G7 w Taorminie na Sycylii.

d2m0tr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m0tr6
Więcej tematów