ŚwiatTalibowie - teraz Pakistan!

Talibowie - teraz Pakistan!

Fundamentaliści islamscy rządzący północno-zachodnim Pakistanem zapowiedzieli, że wprowadzą segregację płci na uniwersytetach i wezwą mężczyzn, by zapuścili brody. Dzień wcześniej uchwalili ustawę wprowadzającą w prowincji prawo koraniczne.

Półtora roku po upadku talibów, islamskich fanatyków w sąsiednim Afganistanie, ortodoksyjny rząd pakistańskiej Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej (PZPG) zaprowadza na ich modłę surowy porządek islamski po drugiej stronie granicy.

Ustawa uchwalona w poniedziałek przez parlament prowincji zobowiązuje miejscowe sądy do ferowania wyroków zgodnie z naukami Koranu, świętej księgi islamu. Lada dzień fundamentaliści zgłoszą jeszcze jedną ustawę, o utworzeniu Urzędu Zapobiegania Występkom i Wspierania Cnoty - policji religijnej, która będzie pilnować, aby ludność prowincji przestrzegała zasad islamu w życiu publicznym i prywatnym.

Pakistan jest konserwatywnym krajem muzułmańskim, ale dotychczas opierał się próbom wprowadzenia szarijatu, czyli religijnego prawa muzułmańskiego zawartego w Koranie. Jednak w wyborach, które odbyły się w październiku ubiegłego roku, do władzy w PZPG doszła koalicja sześciu fundamentalistycznych partii religijnych, z których dwie otwarcie popierają talibów.

W ostatnich miesiącach koalicja wprowadziła prohibicję, zamknęła część kin, a pozostałe zmusiła do zamalowywania plakatów z kobietami w strojach zachodnich. Właścicieli autobusów i taksówkarzy wezwano, by przestali podczas jazdy puszczać muzykę i pokazywać filmy.

Trenerom sportowym - mężczyznom - zabroniono szkolić kobiety, a wszystkim mężczyznom oglądać kobiece zawody sportowe. Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży kaset wideo oraz kaset i płyt z muzyką. Lekarzom mężczyznom nie wolno badać kobiet, a dziennikarzom mężczyznom relacjonować zawodów sportowych kobiet.

W sobotę koalicja poleciła urzędnikom administracji PZPG, aby modlili się pięć razy w ciągu dnia. W porze modłów sklepy, urzędy i firmy muszą być zamknięte.

Sześciopartyjna koalicja fundamentalistów wygrała wybory także w Beludżystanie, drugiej prowincji pakistańskiej graniczącej z Afganistanem.

Sukcesy koalicji, która w kampanii wyborczej wysuwała hasła antyamerykańskie, niepokoją Waszyngton, bo mogą utrudnić walkę z niedobitkami talibów i terrorystów z Al-Kaidy, ukrywających się w trudno dostępnych górach na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)