Trwa ładowanie...
d1eeagk

Talibowie apelują do IS o zaprzestanie działań w Afganistanie

Afgańscy talibowie wysłali list do przywódcy Państwa Islamskiego (IS), w którym zaapelowali o zaprzestanie przez IS działalności na terytorium Afganistanu, w tym o wstrzymanie rekrutacji nowych członków - poinformowała agencja Reutera. W liście zaznaczono, że "w Afganistanie jest miejsce tylko na jeden duży ruch islamistyczny i to na talibach spoczywa obowiązek zaprowadzenia w tym kraju rządów zgodnych z prawem islamskim".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Talibowie apelują do IS o zaprzestanie działań w Afganistanie
(AFP)
d1eeagk

- Dżihad przeciwko amerykańskiemu najeźdźcy i jego niewolnikom z Afganistanu musi być prowadzony pod jedną flagą i dowództwem - napisał polityczny komitet talibów.

W liście adresowanym do Abu Bakra al-Bagdadiego talibowie apelują, aby mając na uwadze "braterstwo religijne" nie ingerował w afgańskie sprawy. Szczególnie, że w zeszłym roku kilku dowódców z ich szeregów przeszło do IS, które dąży do utworzenia na podbitych terytoriach kalifatu.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że list został wysłany mimo ciężkich walk między talibami a grupami wiernymi IS na wschodzie kraju. Do najkrwawszych starć doszło w prowincji Dżalalabad niedaleko granicy z Pakistanem. Źródła lokalne podają, że ok. 1000 rodzin musiało opuścić wioski po tym jak dwóch dowódców talibów przeszło na stronę IS i zaatakowało swoich dotychczasowych sojuszników.

d1eeagk

Reuters podkreśla, że część z dezerterów wyrażała swoje rozczarowanie brakiem efektów dotychczasowych działań wojskowych talibów. Mają też wątpliwości czy ich przywódca mułła Omar rzeczywiście żyje.

Afgańskie i amerykańskie władze zwracają uwagę, że choć obecność IS w Afganistanie jest nadal minimalna, to jednak niepokojący jest wzrost popularności ideologii dżihadystycznej. Radykalne treści mogą trafić na podatny grunt wśród młodych i bezrobotnych mieszkańców kraju.

Zobacz także - Państwo Islamskie zwiększa swoje wpływy w kolejnym kraju

d1eeagk

Podziel się opinią

Share
d1eeagk
d1eeagk
Więcej tematów