Trwa ładowanie...

Takiego kataklizmu nie było od 60 lat

Ponad 10 milionów ludzi dotknęła największa od 60 lat susza w rejonie Rogu Afryki - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Ludność niektórych państw cierpi głód.

Share
Takiego kataklizmu nie było od 60 lat
Źródło: AFP, Fot: Mustafa Abdi
d3comme

- W niektórych rejonach pasterskich nie widzieliśmy takiej suszy od 60 lat - oświadczyła na konferencji prasowej rzeczniczka OCHA, Elisabeth Byrs. Dodała, że brak deszczu spowodował "znaczący kryzys żywnościowy w tym regionie świata".

Według danych ONZ, susza dotknęła 3,2 mln osób w Kenii, 2,6 mln w Somalii, 3,2 mln w Etiopii i 117 tys. w Dżibuti. - W wielu regionach w Kenii, Etiopii i Somalii można mówić o klęsce głodu - podkreśliła Byrs.

d3comme

Według ONZ, niedożywienie wśród dzieci jest szczególnie widoczne. - W Somalii co trzecie dziecko jest niedożywione - sprecyzowała rzeczniczka OCHA.

Pomimo tak złej sytuacji, która - jak zaznaczyła Byrs - będzie się pogłębiać, OCHA ma trudności ze znalezieniem funduszy na swoją działalność. - Brak funduszy ogranicza działalność humanitarną, podczas gdy sytuacja pogarsza się z dnia na dzień wśród ludności najbardziej zagrożonej - oceniła Byrs.

Susza spowodowała masowe ruchy ludności. Według ostatnich danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), około 20 tys. Somalijczyków, uciekając przed suszą i aktami przemocy, przybyło w ciągu ostatnich dwóch tygodni do obozu dla uchodźców Dadaab na północnym zachodzie Kenii.

d3comme

Podziel się opinią

Share
d3comme
d3comme
Więcej tematów