Tak źle jeszcze nie było. Rekordowa liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

W Polsce odnotowano ponad 1,5 tys. samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Wirtualna Polska dotarła do danych z okresu od stycznia do końca września 2022 roku. To tragiczny rekord.

Tak źle jeszcze nie było. Rekordowa liczba zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży
Tak źle jeszcze nie było. Rekordowa liczba zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży
Źródło zdjęć: © Unsplash | Zhu Liang
Marek Mikołajczyk

Według policyjnych statystyk, do których dotarła WP, tak złej sytuacji jeszcze nie było. W ciągu ostatnich pięciu lat liczby wzrosły dwukrotnie.

Do 2020 roku łączna liczba samobójstw i prób samobójczych osób do 18. roku życia wynosiła poniżej tysiąca. Rekord padł w 2021 roku, gdy policjanci w całym roku odnotowali 1496 takich zdarzeń.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w 2022 roku - w zaledwie dziewięć miesięcy - od stycznia do września doszło łącznie do 1535 zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Śmiercią zakończyło się 108 z nich.

Wykres samobójstw i próby samobójczych osób do 18. roku życia w Polsce
Wykres samobójstw i próby samobójczych osób do 18. roku życia w Polsce© Wirtualna Polska

Wśród wszystkich grup wiekowych najgorsza sytuacja dotyczy kobiet w grupie 13-18 lat. W tym przedziale wiekowym w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku aż 1137 dziewczyn zdecydowało się targnąć na swoje życie.

Od stycznia do września 2022 roku aż 54 dzieci w wieku 7-12 lat chciało odebrać sobie życie. Żadna z tych prób nie zakończyła się śmiercią.

Łącznie - we wszystkich grupach wiekowych - w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku 11032 Polaków dokonało zamachu samobójczego. Życie odebrało sobie 3849 osób.

Według konsultantów telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 sytuacja na oddziałach psychiatrycznych jest dramatyczna. - Oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży są przepełnione. Jak ujawnił raport NIK, nie we wszystkich województwach były szpitale psychiatryczne dla najmłodszych. Trudna sytuacja jest również w szkołach. Nie w każdej placówce jest w ogóle psycholog, bo nie ma takiego obowiązku. A nawet jeśli jest, to np. liczba jego godzin pracy jest bardzo mała - tłumaczyła w rozmowie z WP psycholożka Michalina Kulczykowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

- Często słyszę w słuchawce, że dzieci próbują dostać się do szkolnego psychologa. Rodzice nie zawsze mają pieniądze, aby zapewnić dziecku pomoc specjalistów. Okazuje się wtedy, że w szkole dyżuruje psycholog, ale dzieci widzą go raz w miesiącu, gdy biegnie gdzieś na szkolnym korytarzu - rozkłada ręce terapeutka.

Jak zaznaczają służby prasowe Komendy Głównej Policji w komunikacie przesłanym do WP, ostateczne dane dotyczące zamachów samobójczych "mogą ulec zmianie ze względu możliwość dokonania korekty przez jednostki rejestrujące postępowania".

Marek Mikołajczyk, dziennikarz Wirtualnej Polski

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:

  • 116 111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
  • 800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym,
  • 116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
  • 22 484 88 01 - antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
  • 22 484 88 04 - telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
  • 800 12 12 12 - dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też tutaj.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (375)