ŚwiatTak wyglądał Wielki Wybuch - sukces Zderzacza Hadronów

Tak wyglądał Wielki Wybuch - sukces Zderzacza Hadronów

Europejscy naukowcy odtworzyli warunki podobne do tych, jakie panowały tuż po Wielkim Wybuchu, czyli po narodzinach naszego wszechświata prawie 14 miliardów lat temu. Zdaniem ekspertów, to gigantyczny sukces Wielkiego Zderzacza Hadronów - europejskiego akceleratora cząstek.

Tak wyglądał Wielki Wybuch - sukces Zderzacza Hadronów
Źródło zdjęć: © PAP

08.11.2010 19:30

- Był to "mini Wielki Wybuch" - mówią naukowcy. Udało się go odtworzyć dzięki zderzeniom jonów ołowiu. Kolizje były tak potężne, że temperatura wewnątrz była milion razy większa niż w centrum słońca. To rekord w historii badań naukowych. Jednocześnie padł ziemski rekord gęstości materii - tłumaczy fizyk Barbara Jacak z amerykańskiego Uniwersytetu Stony Brook. - Wtedy była tylko plazma, nie było ani cząsteczek, ani atomów, ani nawet jąder atomów.

Wielki Zderzacz Hadronów to najpotężniejszy akcelerator cząstek elementarnych na świecie. Umieszczony jest pod ziemią niedaleko ośrodka CERN na granicy francusko-szwajcarskiej. W jego 27-kilometrowym kolistym tunelu zderzane są jony albo protony. Dzięki tym eksperymentom naukowcy chcą dowiedzieć się, jak powstał wszechświat, co to jest ciemna energia oraz dlaczego materia ma masę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (228)