Trwa ładowanie...

Tak tańczącego Polaka jeszcze nie widziałeś - zobacz film

Polska będzie promować prezydencję w Unii Europejskiej... tańcem. Mistrz polskiej animacji Tomasz Bagiński i znany choreograf Agustin Egurrola stworzyli taneczną miniaturę, by pokazać rolę Polski w budowaniu wspólnoty państw Europy.

Share
Tak tańczącego Polaka jeszcze nie widziałeś - zobacz film
Źródło: WP.PL, fot: Platige Image
d3s3nlu

- Film posłuży popularyzacji wiedzy na temat polskiej prezydencji, polskiego zaangażowania w integrację europejską oraz prezentacji Polski jako nowoczesnego, rozwijającego się, innowacyjnego kraju - powiedział minister Mikołaj Dowgielewicz pełnomocnik rządu ds. polskiej prezydencji.

- Bohaterem prezydencji jest Polska. Unia Europejska to wielka idea i przyszłość Europy, ale dla nas, teraz tutaj to Polska jest bohaterem i tak też jest w naszym filmie. To Polak jest inicjatorem zdarzeń w filmie i to on dokonuje przemiany rzeczywistości - tłumaczy współtwórca obrazu Tomasz Bagiński.

d3s3nlu

Jak podkreśla, poruszając się w obszarze symboli, alegorii i poetyckich skojarzeń, "naturalnym sposobem pokazania tej przemiany, ale także samej idei prezydencji był taniec". - Europa jest w naszym filmie piękną kobietą zamkniętą w chłodnej, dość zachowawczej architektonicznie przestrzeni. Przestrzeń jest również solidnie, choć trochę przyziemnie zaprojektowana. Europa w pierwszych ujęciach filmu jest bardzo piękna, ale trochę brakuje jej życia. W luce pomiędzy budynkami pojawia się sylwetka mężczyzny. To w naszym filmie symbol Polski. Ten nowy bohater wciąga Europę do tańca i w ten sposób ożywia zarówno ją jak i otaczającą architekturę, prowadza w życie - opisuje Bagiński swoje dzieło.

- Na końcu filmu, choć pozornie opuszczamy to samo miejsce, to na twarzy naszej bohaterki, Europy budzi się cień uśmiechu, światło w przestrzeni jest dużo cieplejsze i bardziej pozytywne - dodaje reżyser filmu.

Agustin Egurrola i Adam Skorupa zostali zaproszeni do współpracy, by pomóc w stworzeniu filmu, który będzie zrozumiały dla szerokiej widowni, także tej zagranicznej. Adam Skorupa stworzył muzykę opartą na zmodyfikowanym nieco walcu wiedeńskim, który uwspółcześnił dodając elementy typowe dla muzyki rozrywkowej.

- Chcieliśmy by muzyka łączyła w sobie elementy typowe dla wspólnoty europejskiej, Polski oraz współczesnej kultury popularnej. Walc to jeden z najbardziej europejskich tańców, elementy fortepianu dodają mu nieco chopinowskiej nuty, a współczesna dynamika przywołuje nowoczesne utwory taneczne - dopowiada Adam Skorupa.

d3s3nlu

Taniec jest w tej opowieści głównym przekaźnikiem emocji, dlatego zarówno choreografowi jak i reżyserowi zależało na jak najwierniejszym oddaniu ruchu. Artyści grupy Volt pod okiem Agustina Egurroli wzięli udział w sesji motion capture, dzięki której ruchy postaci w filmie zyskały naturalności.

Prace nad filmem trwały około dziewięć miesięcy - od scenariusza po finalna wersję filmu w 3D stereo. Tworzyło go ponad 20 artystów i grafików. Pierwszy publiczny pokaz filmu odbędzie się 1 lipca podczas uroczystego rozpoczęcia prezydencji.

d3s3nlu

Podziel się opinią

Share
d3s3nlu
d3s3nlu
Więcej tematów