Tak szybko roznosi się Omikron. Nowe ustalenia WHO
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że liczba zakażeń Omikronem rośnie 1,5 - 2-krotnie w ciągu trzech dni. Eksperci wyjaśniają, że to znacznie szybciej niż w przypadku Delty.
Niemal dwukrotny wzrost liczby zakażeń Omikronem w ciągu trzech dni eksperci WHO wskazali na podstawie danych o infekcjach lokalnych. W komunikacie organizacji zaznaczono, że Omikron rozprzestrzenia się nie tylko szybciej niż wariant Delta, ale dzieje się to również w krajach, w których odporność była już wysoka.
"Błyskawiczna transmisja wirusa być związana z jego zdolnością do omijania bariery immunologicznej wytworzonej przez szczepienia lub przebycie infekcji" - wyjaśnia WHO.
Przedstawiciele organizacja podkreślają, że nadal dane na temat Omikronu są niewystarczające, żeby ustalić, jak ciężki kliniczny przebieg COVID-19 wywołuje oraz jak skuteczna jest ochrona szczepionek.
Zobacz też: Bezpieczne święta? Prof. Simon ma prostą odpowiedź
Wcześniej dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział AFP, że wirus SARS CoV-2 nie zniknie, ale lockdowny, restrykcje i kampanie szczepień mogą sprawić, że będziemy z nim żyli "jak z grypą".
Tak szybko roznosi się Omikron. Nowe ustalenia WHO
Ostrzegł jednak, że wcześniej Omikron może doprowadzić do przeciążenia lub załamania systemów opieki medycznej.
- To prawdopodobna przyszłość, jeśli nie będziemy traktować wirusa w sposób właściwy. Musimy się za niego zabrać poprzez zaostrzenie przepisów sanitarnych i wyszczepienie - powiedział Ryan.
Dodał, że WHO "jest pełen optymizmu co do tego, ile możemy osiągnąć wspólnie" wobec najtrudniejszego kryzysu zdrowotnego od stu lat.
Koronawirus w Polsce. Nowe dane ministerstwa
Ostatniej doby odnotowano prawie 20 tys. nowych zakażeń. Zmarły 543 osoby - podał w sobotę resort zdrowia. W sumie od początku pandemii zmarło 91 415 chorych.
Przeczytaj też: Omikron już w 77 krajach. Jest jeden typowy objaw zakażenia