Omikron już w 77 krajach. Jest jeden typowy objaw zakażenia
Według Światowej Organizacji Zdrowia wariant Omikron stwierdzono już w 77 krajach. Opinie, czy jest bardziej niebezpieczny, są podzielone. Wiadomo jednak, że jest to wariant, który rozprzestrzenia się szybciej niż inne. Naukowcy wskazują na jeden typowy objaw zakażenia.
Według różnych szacunków nowy wariant koronawirusa Omikron będzie dominował w Europie najpóźniej do lutego 2022 r., a w USA w ciągu kilku tygodni. W minionych czterech tygodniach to nadal Delta stanowiła 97,9 proc. z 3,17 miliona sekwencji genomowych przesłanych do bazy GISAID.
Część naukowców twierdzi, że Omikron wywołuje mniej poważnych objawów. Jak wynika jednak z badania londyńskiego uniwersytetu Imperial College, wariant koronawirusa Omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż Delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.
Omikron. Jakie są objawy?
Doktor Ryan Noach, dyrektor generalny południowoafrykańskiego ubezpieczyciela zdrowotnego Discovery Health, oświadczył, że lekarze zaobserwowali nieco inny zestaw objawów wśród osób, które zakaziły się Omikronem. Typowym symptomem tego wariantu ma być drapanie w gardle - podaje brytyjski "Independent".
Poprzednie warianty wywoływały u zakażonych ból gardła.
Wśród objawów Omikrona pojawiają się także nieżyt nosa, suchy kaszel i ból mięśni w dolnej partii pleców.
Z doktorem Noach zgadza się brytyjski ekspert John Bell. W wywiadzie dla Radia BBC stwierdził jednak, że wiele charakterystyk Omikrona wymaga dalszych badań. Także stopień przebiegu choroby musi jeszcze zostać oszacowany.
3-latka z Warszawy zakażona Omikronem
3-letnia dziewczynka z Warszawy jest drugą osobą w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem Omikron.
Jak informuje w sobotę RMF FM, wiadomo już, że rodzice dziewczynki mają dodatni wynik testu na COVID-19. Na początku przyszłego tygodnia znane będą wyniki badań, czy zakażeni są wariantem Delta, czy również mutacją Omikron.