Trwa ładowanie...
died51g

Tak sprzedają żywe karpie. Zastanów się, czy chcesz je kupić

Ryby w brudnej wodzie, często poranione lub zaplątane w siatki do odłowu - tak wygląda sprzedaż żywego karpia w polskich supermarketach. W jednym ze sklepów sieci Tesco kilkadziesiąt karpi tłoczyło się w pojemniku z nikłą ilością wody. W innym sprzedawano je żywe w folii. - Doszło do złamania procedur - informuje nas Tesco Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryby nie mogły przyjąć naturalnej postawy ani oddychać.
Ryby nie mogły przyjąć naturalnej postawy ani oddychać. (Facebook.com)
died51g

Choć to dopiero początek sprzedaży, odnotowano już kilkadziesiąt przypadków niewłaściwego traktowania żywych karpi w sklepach. Fundacja Viva! informuje, że sprawa dotyczy m.in. sieci Carrefour, E.Leclerc i Tesco.

- Sklepy nie dają sobie rady z tą sprzedażą. W bardzo krótkim czasie około 10 mln ryb zostanie przetransportowanych, przepakowanych i sprzedanych. Sklepy nigdy nie będą na to przygotowane. To jest kwestia przeszkolenia personelu, a sklepy zatrudniają pracowników tymczasowych, którzy nie wiedzą, jak z tymi rybami się obchodzić i nie da się ich w krótkim czasie przeszkolić. Nie da się sprzedawać żywych ryb w sposób humanitarny - komentuje w rozmowie z WP Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!.

Jedna na drugiej

died51g

W sklepie Tesco w Poznaniu ryby leżały jedna na drugiej. Wody w pojemniku było tak mało, że zwierzęta nie mogły pływać, oddychać, a nawet zmienić pozycji. W tej samej sieci supermarketów w Oławie sprzedawano żywe karpie w foliowych workach bez wody. Obok ryb w tych siatkach umieszczono kratki, które mają umożliwiać rybom oddychanie przez skórę.

- Po pierwsze, żeby tak było, karpie musiałyby być umieszczone w kratce, a nie obok niej. Po drugie, oddychanie ryb przez skórę to wymysł branży rybackiej na potrzeby sprzedaży żywych karpi bez wody - tłumaczy Anna Plaszczyk z Fundacji Viva!.

Tesco przeprasza i naprawia błąd

Spytaliśmy o powyższe sytuacje biuro prasowe Tesco Polska. W odpowiedzi sieć zapewnia, że stosuje najwyższe standardy obchodzenia się z rybą, jej przechowywania i transportu.

died51g

"W opisanych przypadkach (niewystarczająca ilość wody w sklepie w Poznaniu i niewłaściwe pakowanie w sklepie w Oławie) doszło do złamania naszych wewnętrznych procedur i wysokich standardów dotyczących sprzedaży karpia" - przyznaje sieć.

"Przepraszamy za zaistniałą sytuację Oczywiście zainterweniowaliśmy w tej sprawie, zaś pracownicy stoisk zostali ponownie przeszkoleni ze standardów sprzedaży" - dodaje Tesco Polska w przesłanej nam odpowiedzi.

Tesco Polska informuje również, że sprzedaż żywego karpia to odpowiedź na potrzeby klientów. Internauci zauważają natomiast, że to właśnie w Tesco często dochodzi do niewłaściwego przetrzymywania żywych karpi. Widać to szczególnie na fanpage'u "Bojkotujemy sklepy sprzedające żywe ryby". W związku z tym powstał pomysł - oburzeni internauci poprzez specjalną stronę wysyłają wiadomości do zarządu Tesco Polska, by zaprzestano sprzedaży żywych karpi w sklepach tej sieci.

Karpie pod pianą

Dziesiątki żywych karpi stłoczonych w małej wannie zobaczyła dziennikarka Jolanta Zasępa w sklepie Carrefour na warszawskim Bemowie. Dziennikarka film umieściła w sieci.

Na to zdarzenie natychmiast zareagował Carrefour - wymieniono basen na większy.

died51g

Takich przypadków jest jednak więcej. W Carrefour w Centrum Handlowym Arkadia w Warszawie karpi praktycznie nie było widać spod piany, która pokrywała powierzchnię wody. Od czasu do czasu pojawiała się tylko głowa ryby, która desperacko próbowała oddychać.

Spytaliśmy sieć Carrefour, czy zainterweniowała w tej sprawie. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Zmiana prawa

Fundacja Viva! postuluje o wprowadzenie zakazu sprzedaży żywych ryb. - To by rozwiązało sprawę, ale posłowie podchodzą do tego postulatu bardzo niechętnie - informuje Cezary Wyszyński.

died51g

- Sklepy zasłaniają się tym, że dopóki coś jest legalne, a ludzie chcą kupować żywe karpie, to będą je sprzedawać. Nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za decyzje o nieprowadzeniu takiego handlu. Na szczęście cześć sklepów już zauważa problem i się ze sprzedaży żywych ryb wycofała. Tam klienci mogą iść i mieć pewność, że nie będą narażeni na widok szamoczących się w reklamówkach ryb - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

died51g

Podziel się opinią

Share

died51g

died51g
Więcej tematów