ŚwiatPierwszy podręcznik przetrwania na wypadek wojny z Chinami

Pierwszy podręcznik przetrwania na wypadek wojny z Chinami

W obliczu militarnego zagrożenia ze strony Chin wojsko w Tajwanie po raz pierwszy opublikowało obszerne instrukcje z zakresu obrony cywilnej. To wskazówki dla obywateli, jak postępować w przypadku ataku wroga.

 
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, przeprowadza  militarną inspekcję sił tajwańskich powietrznych  (I-Hwa Cheng
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, przeprowadza militarną inspekcję sił tajwańskich powietrznych (I-Hwa Cheng
Źródło zdjęć: © Getty Images | © 2021 Bloomberg Finance LP

W tajwańskim podręczniku szczegółowo opisano, jak znaleźć schrony przeciwbombowe za pomocą aplikacji na smartfony, jak przygotować odpowiednie zapasy wody i żywności i jak je przechowywać. Są też jasne wskazówki dotyczące przygotowywania apteczek pierwszej pomocy.

Jak podaje Reuters, przygotowane przez tajwańskie wojsko wydawnictwo dla cywili zainspirowane zostało przykrymi wydarzeniami w Ukrainie. Atak Rosji na sąsiada postawił w stan gotowości dowództwo wojskowe i kazał zastanowić się nad stanem wiedzy i świadomości mieszkańców kraju i ich gotowości reagowania na podobny kryzys. Obrona cywilna stanowi ważny element ukraińskiej strategii wojennej, nic więc dziwnego, że Tajwan chce wprowadzić zmiany w szkoleniu rezerwistów i zwykłych obywateli.

Z okazji unikalnej publikacji zorganizowano nawet we wtorek internetową konferencję prasową. - Dostarczamy informacji o tym, jak obywatele powinni reagować w przypadku kryzysu wojskowego i możliwych katastrof, które mogą nadejść - wyjaśnił Liu Tai-yi, urzędnik ministerialnej jednostki wszechstronnej mobilizacji obronnej.

Wyjaśnił także, że podręcznik, który opiera się na podobnych wydawnictwach szwedzkich i japońskich, będzie dalej aktualizowany na bieżąco tak, by zawierał dokładne lokalne informacje, takie jak położenie schronów, szpitali, sklepów z zasobami potrzebnymi do przetrwania.

Tajwański podręcznik przetrwania dla cywili

Wiedza przekazana jest w sposób bardzo prosty i przejrzysty. Wykorzystano komiksy i obrazki ze wskazówkami, jak przetrwać atak wojskowy, jak rozpoznać komunikaty wydawane przy pomocy syren i co robić po ich usłyszeniu.

Tajwan nie zgłosił wprawdzie żadnych oznak zbliżającej się inwazji, ale od dawna wiadomo, że wojna może leżeć w chińskich planach. Sąsiad nie wyrzekł się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem, a w ostatnich dwóch latach intensyfikował działania wojskowe, aby zmusić państwo do zaakceptowania swoich roszczeń do suwerenności.

Prezydent Tsai Ing-wen wielokrotnie deklarowała gotowość do obrony wyspy na wypadek ataku. Państwo nie poprzestaje na kompleksowym instruowaniu cywili. Prowadzone są reformy szkolenia sił rezerwowych, rząd zamierza także przedłużyć obowiązkową służbę wojskową. Teraz trwa ona cztery miesiące.

Wybrane dla Ciebie