Trwa ładowanie...
d305u2f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tajny list oczyszcza Jana Pawła II z zarzutów

Nie ma dowodów na to, aby Jan Paweł II wiedział o kierowanych do Watykanu skargach i zarzutach wykorzystywania seksualnego pod adresem założyciela zgromadzenia Legion Chrystusa księdza Marciala Maciela Degollado - pisze "Il Giornale".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajny list oczyszcza Jana Pawła II z zarzutów
(AP)
d305u2f

Gazeta ujawnia tajny dokument z procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II z 2007 roku, w którym obecny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Levada odpowiedział na pytania na temat skandalu w tym zgromadzeniu, jakie postawiły osoby zajmujące się postępowaniem kanonicznym.

Watykanista Andrea Tornielli przytacza fragment zapisu z positio autorstwa relatora procesu beatyfikacyjnego ojca Daniela Olsa i postulatora księdza Sławomira Odera, którzy stwierdzili, że list kardynała Levady rozwiewa wszelkie wątpliwości co do jednoznaczności stanowiska polskiego papieża i jest odpowiedzią na wszelkie "insynuacje" pod jego adresem.

- Nic nie wiadomo o żadnym osobistym zaangażowaniu Sługi Bożego Jana Pawła II w postępowanie wobec księdza Marciala Maciela Degollado - zapewnił kardynał Levada w cytowanym liście. Słowa te, podkreśla się na łamach włoskiej gazety, oczyszczają polskiego papieża ze stawianych mu zarzutów tuszowania skandalu pedofilii w Kościele.

d305u2f

W Watykanie są listy od ofiar księdza Degollado, adresowane bezpośrednio do Jana Pawła II - informuje "Il Giornale". Przytoczony list amerykańskiego kardynała nie wyjaśnia natomiast, czy polski papież w ogóle je przeczytał i w czyje trafiły ręce.

Poza tym, zaznacza dziennik, postępowanie przeciwko księdzu Degollado nie zostało wtedy wszczęte, gdyż w Watykanie cieszył się on "dobrą opinią".

Andrea Tornielli pisze o pojawiających się opiniach, że seksualny skandal u Legionistów Chrystusa mógłby spowolnić proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. "Takiej ewentualności obecnie nikt nie bierze pod uwagę" - stwierdza watykanista.

d305u2f

Podziel się opinią

Share

d305u2f

d305u2f
Więcej tematów