Trwa ładowanie...

Tajne spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Morawiecki u prezydenta Polski

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w czwartek przed południem doszło do spotkania w Pałacu Prezydenckim premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Oficjalny powód spotkania: sytuacja w służbie zdrowia i zaangażowanie rządu w walkę z pandemią. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, rozmowa dotyczyła również kryzysu w rządzie Zjednoczonej Prawicy, ale także zmian w konstytucji.
Share
To drugie w ostatnim czasie spotkanie prezydenta i premiera
To drugie w ostatnim czasie spotkanie prezydenta i premieraŹródło: East News, Fot: Mateusz Jagielski
d3dx91t

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się ok. 10.00. Trwało około godziny. Nasi informatorzy mówią nam, że rozmowa przebiegła w bardzo dobrej atmosferze. Oficjalnie, prezydent Andrzej Duda chciał zapoznać się z aktualną sytuacją w służbie zdrowia w związku z trzecią falą pandemii. - Prezydent jest zaniepokojony ostatnimi, rosnącymi statystykami zajętych miejsc w szpitalach. Liczba pacjentów z SARS-CoV-2 przebywających w polskich szpitalach przekroczyła ponad 30 tysięcy. Mamy stan alarmowy - mówi nam osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego.

Według ustaleń WP, rozmawiano tez o realizacji Narodowego Programu Szczepień, o dostawach szczepionek do Polski i ewentualnych dalszych obostrzeniach.

Po spotkaniu prezydent Polski zwołał na piątek na godz. 9.30 posiedzenie Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19.

d3dx91t

Nie zabrakło również politycznych tematów. Nieoficjalnie: także tych dotyczących ewentualnych zmian w konstytucji. Chodzi o pracownicze plany kapitałowe (PPK), które miały być jednym z wielkich sukcesów rządu PiS w polityce społecznej. Według zapewnień rządu do programu miało przystąpić 75 proc. Polaków. Tegoroczne doniesienia mówią o wypisaniu się z PPK aż 77 proc. osób, które do programu przystąpiły. To jedna z boleśniejszych porażek rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Według ostatnich medialnych doniesień, nie ma mowy o zmuszeniu obywateli do uczestnictwa w programie. Chodzi jedynie o to, by dodać zapis w konstytucji o prywatności środków gromadzonych w PPK. To miałoby uspokoić Polaków i przekonać ich, że żaden rząd po pieniądze z PPK nie sięgnie. Na razie Polacy masowo z tego programu zrezygnowali.

Kryzys w koalicji? Wszystkie scenariusze możliwe...

Nieoficjalnie, rozmowa premiera i prezydenta miała również dotyczyć obecnej, napiętej sytuacji w koalicji Zjednoczonej Prawicy. Przypomnijmy, od dłuższego czasu mówi się, że jednym z coraz bardziej realnych scenariuszy są przyspieszone wybory. W środę wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki zadeklarował, że najchętniej pozbył się koalicjantów. Z kolei szef Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin mówi, że umowa koalicyjna została przez PiS jednostronnie wypowiedziana.

d3dx91t

Poprzednie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego miało miejsce w lutym i dotyczyło Nowego Ładu.

Jak informowano na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda chce wesprzeć rząd przy tworzeniu programu jak najszybszej odbudowy gospodarki po wielomiesięcznych obostrzeniach.

Krzysztof Krawczyk nie żyje. Szymon Hołownia bezlitośnie o wpisie Andrzeja Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dx91t

Podziel się opinią

Share
d3dx91t
d3dx91t
Więcej tematów