WP
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
+5

Tajlandia: w zamachu zginęła jedna osoba, 29 rannych

• W wybuchu dwóch eksplozji dwóch bomb w w Pattani na południu Tajlandii zginęła jedna osoba, a co najmniej 29 zostało rannych
• Do wybuchów doszło w pobliżu hotelu, w popularnym wśród turystów nadmorskim kurorcie
• Zarówno ofiara śmiertelna, jak i poszkodowani to osoby narodowości tajskiej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajlandia: w zamachu zginęła jedna osoba, 29 rannych
(AFP)
WP

Obie bomby były umieszczone w samochodach. Pierwszy wybuch, na parkingu, nie spowodował ofiar, drugi - 20 minut później przy wejściu do hotelu i blisko baru oraz gabinetu masażu, zabił jedną osobę i ranił 30.

Na początku sierpnia w pięciu miastach na południu Tajlandii, głównie nadmorskich kurortach, eksplodowało co najmniej 12 bomb. W zamachach tych zginęły cztery osoby, a 35 zostało rannych. Wśród poszkodowanych byli również cudzoziemcy.

Według komentatorów czas zorganizowania ataków i ich lokalizacja wskazują, że stoją za nimi przeciwnicy rządzącej junty. Do pierwszych zamachów doszło niecały tydzień od referendum, w którym ponad 60 proc. wyborców zagłosowało za nowym, kontrowersyjnym projektem konstytucji, mającym otworzyć drogę do wyborów. Referendum było największym testem opinii publicznej od przejęcia władzy przez armię i jest postrzegane jako impuls dla legitymacji rządu i jego planów. Frekwencja wyniosła ok. 55 proc.

WP

Ataki bombowe są dość częste w targanych konfliktem południowych prowincjach Tajlandii, ale bardzo rzadko zdarzają się w regionach turystycznych.

W związku z zamachami nasz MSZ zalecił Polakom przebywającym w tym kraju zachowanie szczególnej ostrożności. Należy być szczególnie uważnym zwłaszcza w miejscach odwiedzanych przez cudzoziemców i w ośrodkach turystycznych. Lepiej unikać zgromadzeń publicznych. Ministerstwo przypomina, że mimo zniesienia w kwietniu zeszłego roku stanu wojennego w Tajlandii, nadal tam obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa.

WP
WP