Tajemnicze kręgi nad Polską. Jest ich coraz więcej
W sieci pojawiły się zdjęcie przedstawiające trudne do wytłumaczenia kręgi unoszące się nad Polską. Na pierwszy rzut oka przypominają one chmury, jednak te nie występują naturalnie w takim układzie. O próbę wyjaśnienia tego zjawiska pokusili się członkowie jednej z grup społecznościowych zajmujących się tematyką zjawisk meteorologicznych.
08.08.2023 | aktual.: 08.08.2023 20:17
Na grupie "Łowcy Burz Polska", działającej na Facebooku, zamieszczono niecodzienne zdjęcia. Znajdują się na nich dziwne kręgi, których nie widać gołym okiem na niebie. Okazuje się, że niepokojące zjawisko ma swoje wytłumaczenie.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Kręgi nad Poznaniem, Gdańskiem i Rzeszowem
Jeden z członków grupy "Łowcy Burz Polska" poprosił o próbę wyjaśnienia pojawiających się kręgów, które zauważył, gdy przeglądał aplikację Windy. Jest to serwis internetowy, na którym można śledzić prognozy pogody. Użytkownik zauważył, że dziwne zjawisko początkowo obecne było jedynie nad niektórymi polskimi miastami: Poznaniem, Gdańskiem i Rzeszowem, ale po pewnym czasie zaczęło ono nachodzić nawet na terytorium Czech.
Pasjonaci ekstremalnych zjawisk pogodowych pomogli ustalić, czym tak naprawdę są budzące niepokój kręgi z aplikacji Windy. Specjaliści dość zgodnie stwierdzili, że nie odzwierciedlają one żadnego zjawiska pogodowego. Są to po prostu błędy radaru lub, jak nazwał to jeden z internautów, "echa radarowe".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Środek kręgów to umiejscowienie radarów dopplerowskich, z których pobierane są informacje o zachmurzeniu. Widoczne kręgi to nałożenie się fal wysłanych i wracających" - opisuje jeden z członków grupy "Łowcy Burz Polska". Pojawiła się także teoria, że kręgi zostały wygenerowane z powodu obecności w Polsce systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, jednak ten głos w dyskusji nie spotkał się z aprobatą.
Jak widać, znajdujące się nad Polską kręgi nie oznaczają żadnego nietypowego zjawiska atmosferycznego, a są jedynie wynikiem działania radaru.