InnowacjeTajemnicza komnata przy grobowcu cesarza Chin

Tajemnicza komnata przy grobowcu cesarza Chin

Chińscy archeolodzy ogłosili, że wewnątrz
kopca przykrywającego komorę grobową pierwszego cesarza Chin,
strzeżonego przez słynne posągi Armii z Terakoty, znajduje się
nieznana wcześniej podziemna komnata - donosi serwis internetowy
BBC News.

05.07.2007 17:05

Źródła historyczne, opisujące grobowiec Cin Szy Huang-ti, pierwszego cesarza Chin z Dynastii Cin (221-207 r. p.n.e.), nie wspominają o komnacie, położonej wewnątrz piramidalnego kopca o wysokości 51 metrów, usypanego nad grobowcem cesarza, który znajduje się w pobliżu Xian, starożytnej stolicy imperium.

Tajemnicza komnata została odkryta dzięki zastosowaniu przez naukowców technologii służącej badaniom geofizycznym.

Zdaniem ekspertów komnata została wybudowana jako miejsce spoczynku dla duszy pochowanego w grobowcu cesarza.

Jak wyjaśnił Duan Qingbo, naukowiec z Instytutu Archeologii Shaanxi, piramidalny kopiec z ukrytą komnatą, mający cztery boki uformowane schodkowo, znajduje się w odległości około 1,5 kilometra od posągów z terakoty, przedstawiających żołnierzy naturalnej wielkości.

Chińskie władze nie wydały jeszcze - prawdopodobnie w oczekiwaniu na udoskonalenie technik archeologicznych - zezwolenia na prowadzenie prac wykopaliskowych w kopcu, który nie został nigdy przekopany. Od 2002 r. przy badaniach na stanowisku naukowcy korzystają z technologii geofizycznych.

W hołdzie za utworzenie zjednoczonego państwa chińskiego postać cesarza Cin Szy Huang-ti jest w Chinach wspominana z szacunkiem, mimo brutalnych metod, jakie stosował dochodząc do władzy i ją utrzymując.

Źródło artykułu:PAP
naukachinygrobowiec
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)