Trwa ładowanie...
rosja
SB
08-04-2024 07:52

Tajemnicza fotografia NASA. Trzy linie przecinają Rosję

Satelity meteorologiczne NASA zrobiły niecodzienne zdjęcie na terytorium Rosji. Na fotografii widać potrójną linię, która przecina południowe tereny Rosji. Co to jest i skąd się wzięło?

Tajemnicze linie w RosjiTajemnicze linie w RosjiŹródło: ISS, NASA
de5iw3k
de5iw3k

Astronauci zwrócili uwagę na jedno ze zdjęć zrobionych przez satelitę. Widać na nim trzy równoległe linie, które przecinają stepy południowej Rosji, w okolicach brzegów Wołgi.

Po analizie zdjęć okazało się, że te niezwykłe linie to swoisty parawan. Ciemne linie to nic innego, jak pasy gęstych zadrzewień ułożonych w rzędzie, które mają za zadanie osłaniać uprawy przed silnym wiatrem, który powoduje erozję gleby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Ja na razie czarno to widzę". Gronkiewicz-Waltz od razu wtrąciła

Chronią wody powierzchniowe

W kilku miejscach pas zieleni jest przerwany przez ścieżki oraz przez strumyk służący do nawadniania upraw. Górny pas od dolnego dzieli około 800 metrów. Mniejsze pasy zieleni mają za zadanie chronić kanały melioracyjne przed zasypaniem przez piasek, a także chronić wody powierzchniowe przed wyparowaniem.

de5iw3k

Praktyka osłaniania upraw przed skutkami erozji wiatrowej jest znana w tej części Rosji od osiemnastego wieku, kiedy to na stepach zaczęli osiadać pierwsi rolnicy. Zauważyli oni, że gleby po zadrzewieniu okazywały się znacznie bogatsze w węgiel organiczny niż te, które pozostawały odłogiem i nie były zabezpieczone przed wiatrem. Obecnie ta metoda jest wykorzystywana na obszarze 2 milionów hektarów zaoranych gleb stepowych i przynosi znakomite rezultaty.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
de5iw3k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
de5iw3k
Więcej tematów