Tajemnica śmierci kochanki Hitlera
Tajemnicza śmierć kochanki Hitlera. Nowe fakty
Nowe sensacyjne fakty...
Adolf Hitler - człowiek, który przesądził o losach Europy XX wieku. Szaleniec odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi, architekt fabryk śmierci. Marzący o potędze niespełniony artysta, wielbiciel Wagnera i powieści Karola Maya. Wytrawny polityk i kłamca. Mężczyzna, z którego powodu co najmniej trzy kobiety targnęły się na swoje życie. Charyzmatyczny przywódca, za którym podążył niemal cały naród. Zagadkę największego geniusza zła w historii zgłębił w monumentalnej książce "Hitler. Reportaż biograficzny", która właśnie ukazała się na polskim rynku John Toland, zdobywca Nagrody Pulitzera. Ten amerykański pisarz i historyk nad liczącą ponad tysiąc stron biografią Adolfa Hitlera pracował ponad pięć lat, przeprowadzając ponad 250 wywiadów.
Toland rzucił nowe światło na sprawę zagadkowej śmierci Geli Raubal, siostrzenicy Hitlera i jego domniemanej kochanki. Geli była córką siostry przywódcy NSDAP Angeli, która na prośbę brata zamieszkała z dwiema córkami w jego domu, Haus Wachenfeld, na zboczu Obersalzbergu. Dziewczyna była wówczas 20-letnią żywą jasną szatynką. "Nie była bardzo ładna", wspominała Ilse Proehl, żona Rudolfa Hessa, "ale roztaczała wokół siebie ten słynny wiedeński czar". Oczywiście, znalazła się garstka krytyków, m.in. Ernst Hanfstaengl, który scharakteryzował ją jako "pustą małą zdzirę o ordynarnym uroku służącej, bez rozumu i charakteru", jednak większość gości lubiła Geli. Helene Hanfstaengl uważała ją za "miłą i poważną dziewczynę", o której w żadnym razie nie można było powiedzieć, że jest flirciarą.
Fotograf Hoffmann opisał ją jako "piękną młodą kobietę, o prostym i beztroskim stylu bycia, która potrafiła wszystkich oczarować". Z kolei jego córka Henriette uważała ją za "prymitywną, prowokacyjną i nieco kłótliwą". Hoffmannówna była zdania, że "nieodparcie kusząca" Geli była jedyną prawdziwą miłością Hitlera. "Jeśli Geli chciała popływać (...), było to dla niego ważniejsze od najbardziej doniosłej konferencji. Natychmiast pakowano piknikowe kosze i wypływaliśmy na jezioro". Jednak nawet Geli nie udało się namówić Fuehrera, by wszedł do wody. Żaden polityk, przekonywał, nie powinien pozwolić, by sfotografowano go w kąpielówkach.
Fragmenty monumentalnej biografii Adolfa Hitlera "Hitler. Reportaż biograficzny" autorstwa Johna Tolanda publikujemy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Albatros.
(js)