ŚwiatTaize: spotkanie młodych chrześcijan

Taize: spotkanie młodych chrześcijan

W Budapeszcie rozpocznie się w piątek spotkanie młodych chrześcijan, organizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taize. Będzie to już 24 Spotkanie Europejskie Młodych, odbywające się tradycyjnie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Potrwa do 1 stycznia.

28.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizatorzy spodziewają się, że przyjedzie około 70 tysięcy młodych ludzi ze wszystkich krajów kontynentu, najwięcej - z Europy Środkowej i krajów bałkańskich. Każego wieczoru do młodzieży będzie przemawiał założyciel wspólnoty, brat Roger, który napisał do młodych list z przesłaniem, zatytułowany "Kochaj i powiedz to swoim życiem".

Specjalne listy do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych wystosowali: papież Jan Paweł II, patriarcha Moskwy i Wszechrusi - Aleksy II, anglikański arcybiskup Canterbury - George Carey oraz sekretarz generalny ONZ - Kofi Annan.

Uczestnicy spotkania będą goszczeni w parafiach Budapesztu, w szkołach oraz w rodzinach. Centralne nabożeństwo w niedzielę 30 grudnia z budapeszteńskiej katedry św. Stefana będzie transmitowała telewizja.

Ekumeniczna Wspólnota z Taize we francuskiej Burgundii powstała w 1940 roku. Jej założycielem był Szwajcar Roger Schutz-Marsauche, znany jako brat Roger, który do dziś jest jej przewodnikiem. Wspólnota z Taize jest jednym z najliczniej odwiedzanych ośrodków życia chrześcijańskiego na świecie. Przesłaniem, jakie stało u źródeł powołania Taize było pojednanie między ludźmi, wyznającymi różne wiary i poglądy.

Do wspólnoty należy ponad stu braci, pochodzących z kilkudziesięciu krajów. Mniej więcej połowę stanowią katolicy, pozostali wywodzą się z Kościołów wyrosłych z Reformacji i Kościołów anglikańskich.

Wstępując do wspólnoty, bracia ślubują celibat i życie we wspólnocie dóbr. Utrzymują się z własnej pracy i nie przyjmują żadnych darów, nawet spadków rodzinnych. Większość z nich nie ma święceń kapłańskich. Rytm codziennego życia w Taize wyznacza wspólna modlitwa i praca.

W ciągu roku do Taize przybywają ludzie z całego świata, którzy uczestniczą w tygodniowych turnusach poświęconych studiowaniu Biblii, modlitwie i dyskusji. Wspólnota podejmuje inicjatywy na rzecz ludzi cierpiących i ubogich. Bracia wspólnoty żyją w kilkuosobowych grupach w różnych miejscach świata wśród najuboższych.

Od czasu pontyfikatu Jana XXIII i Soboru Watykańskiego II, który rozpoczął erę ekumenizmu, wspólnota utrzymuje kontakty z kolejnymi papieżami. W 1986 roku Taize odwiedził papież Jan Paweł II, który wcześniej był gościem wspólnoty jeszcze jako arcybiskup Krakowa.

Od 1978 roku, tradycyjnie w ostatnich dniach roku, wspólnota organizuje w różnych miastach kontynentu Europejskie Spotkania Młodych, których celem jest poznanie przez ludzi z różnych krajów problemów, jakimi żyją Kościoły lokalne. (ej)

taizebudapesztkościoły
Komentarze (0)