Tadż Mahal w świetle księżyca
W sobotę, po raz pierwszy od dwudziestu lat
można było zwiedzać w Agrze słynne mauzoleum Tadż Mahal przy
świetle księżyca - pisze agencja AP. Turyści w
milczeniu podziwiali monumentalne marmurowe mauzoleum z połowy
XVII wieku.
28.11.2004 | aktual.: 29.11.2004 06:47
Nocne zwiedzanie zostało wstrzymane w 1984 roku ze względu na obawy, że zabytek może stać się celem ataku separatystów sikhijskich. I mimo że dawno już uporano się w Indiach z tym zagrożeniem, dopiero w czwartek Sąd Najwyższy nakazał ponowne otwarcie po zmierzchu bram wiodących do mauzoleum.
Przez pięć nocy w miesiącu, w czasie pełni księżyca, turyści będą mogli podziwiać słynną budowlę, ale z odległości 300 metrów, gdzie udostępniono im platformę widokową.
Środki ostrożności nadal są silne - co nie dziwi w przypadku jednej z najsłynniejszych budowli świata, i jednego z symboli Indii.
Tadż Mahal - jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych grobowców świata został wzniesiony na rozkaz Szacha Dżehana z dynastii Mogołów dla uczczenia pamięci ukochanej żony Mumtaz Mahal. Kiedy grobowiec był już gotowy, trumnę pokryto warstwą czystego złota, a Szach miał ją dodatkowo obsypać perłami i diamentami. Przed budowlą stało 2000 żołnierzy, którzy dzień i noc musieli pilnować tych bajecznych skarbów. Obecnie zabytku strzeże 225 policjantów, a zwiedzający muszą przejść przez dwa odrębne punkty kontroli z kamerami i poddać się kontroli osobistej.
Mauzoleum wykonano z marmuru przywiezionego z odległego o ponad 300 km kamieniołomu, lecz marmurowe powierzchnie zdobione są tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni, a do dekoracji kaligraficznych użyto marmuru czarnego.
Przy budowie, która trwała 22 lata, pracowało ponad 20 tysięcy ludzi. W tym roku przypadła 350. rocznica ukończenia tego grobowca.
Słynne białe kopuły mauzoleum nie są już białe - to wpływ zanieczyszczenia powietrza. Lecz Tadż Mahal wciąż zachwyca swym spokojem i wzniosłym pięknem. A w nocy - zdaniem wielu - jest jeszcze piękniejsze.