Szympansy, jak my, potrafią współczuć
Nasi zwierzęcy krewni mają zwyczaj przytulać się i całować na pocieszenie, potrafią też używać symboli czytamy w "Rzeczpospolitej".
18.06.2008 | aktual.: 18.06.2008 11:27
Lubimy myśleć o sobie jako o gatunku wyjątkowym, który jako jedyny potrafi współdziałać w grupie, posługiwać się narzędziami czy tworzyć kulturę. Tymczasem naukowcy zajmujący się badaniem małp co chwila stawiają tę naszą wyjątkowość pod znakiem zapytania i coraz bardziej przybliżają nam zwierzęcych krewniaków.
Szympansy, gdy czują się odepchnięte i pokrzywdzone, chętnie przyjmują od swoich współbraci wyrazy wsparcia – twierdzi dr Orlaith N. Fraser z Liverpool John Moores University
Zwierzęta nie szczędzą swoim pokrzywdzonym ziomkom całusów w czubek głowy i plecy, a także czule ich obejmują, co wyraźnie poprawia ich samopoczucie.
– To dowodzi istnienia u tych małp empatii, a więc zdolności współczucia, którą do niedawna uważano za typowo ludzką cechę– uważa Fraser.
Żyjące w Ameryce Południowej kapucynki czubate z łatwością posługują się symbolami. W eksperymencie prowadzonym przez włoskich badaczy małpki te wykorzystywały żetony do pokera do wskazywania rodzaju pokarmu, jaki chciały otrzymać. Co ciekawe, zarówno dr Fraser, jak i włoscy badacze dostrzegli podobieństwa zachowań małp do postępowania ludzkich dzieci.
Najbardziej zaskoczyła naukowców umiejętność przekazywania z pokolenia na pokolenie konkretnych technik wyciągania owadów z pni drzew czy rozłupywania orzechów. Te wzorce są powtarzane w obrębie danej grupy zwierząt. Badacze uważają, że to dowodzi istnienia czegoś, co można określić jako „szympansią kulturę” pisze "Rzeczpospolita".