Trwa ładowanie...

Szydło: trwa próba dyskredytowania rządu

- Mam wrażenie, że w tej chwili w Polsce uaktywniły się siły, które chcą rozbić Polski rząd. Więcej, chcą rozbić środowisko, które rządzi” – stwierdziła premier Beata Szydło w wywiadzie dla serwisu internetowego "wPolityce.pl".

Share
Szydło: trwa  próba dyskredytowania rządu
Źródło: Forum, fot: Krystian Maj
d1fiaik

- Minister Witold Waszczykowski jest ministrem spraw zagranicznych i nie ma powodów do tego typu spekulacji - stwierdziła premier Beata Szydło w wywiadzie dla portalu "wPolityce.pl", pytana o doniesienia medialne na temat planów dymisji szefa MSZ.

O planowanej dymisji Waszczykowskiego z urzędu szefa dyplomacji napisała w poniedziałek, powołując się na źródła rządowe, "Rzeczpospolita". Według doniesień gazety odejście ministra miałoby nastąpić jeszcze przed tegorocznymi wakacjami, a Waszczykowski miałby objąć stanowisko ambasadora przy ONZ po tym, jak Polska uzyska w 2018 r. niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Pytana w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z "wPolityce" o doniesienia "Rzeczpospolitej" premier stwierdziła, że zaczyna podejrzewać, że "komuś naprawdę zależy na tym, żeby uderzać teraz w polski rząd". Jak dodała o zewnętrznych ingerencjach w proces wyborczy w różnych krajach rozmawiała w niedzielę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

d1fiaik

- Mam wrażenie, że w tej chwili w Polsce uaktywniły się siły, które chcą rozbić Polski rząd. Więcej, chcą rozbić środowisko, które rządzi. Mieliśmy ataki na ministra Macierewicza, teraz atak na ministra Waszczykowskiego. I to w momencie, gdy zbliża się głosowanie w ONZ, które zdecyduje o przyznaniu nam statusu niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - oceniła premier. - W tym momencie mamy powtarzanie sugestii o dymisji. Trudno się pełni funkcję, gdy jest się stale atakowanym - dodała szefowa rządu.

Pytana, czy rozważany jest scenariusz nominowania Waszczykowskiego na ambasadora Polski przy ONZ, gdyby Polska została niestałym członkiem RB ONZ odpowiedziała, że Waszczykowski obecnie jest ministrem spraw zagranicznych i pełni swoje obowiązki. - Powiedziałam niedawno, i dziś to powtórzę: rekonstrukcja rządu, jeśli nastąpi, będzie moją decyzją. I ogłoszę ją wówczas, kiedy uznam to za stosowne. O rekonstrukcji się nie mówi, ją się przeprowadza - podkreśliła.

- Mam nadzieję, że tego rodzaju próby dyskredytowania poszczególnych osób w polskim rządzie i spekulacje, wreszcie się skończą. Co nie znaczy, że nie dostrzegam problemów, czy że nie mam uwag do poszczególnych ministrów. Mam, ale przekazuję je osobiście - zaznaczyła premier.

Szefowa rządu pytana, "co dalej z szefem MSZ" odpowiedziała: "Minister Waszczykowski jest ministrem spraw zagranicznych i nie ma powodów do tego typu spekulacji".

Do doniesień "Rzeczpospolitej" odniósł się również w poniedziałek w TVP szef MSZ. Waszczykowski stwierdził, że nie ma planu jego odejścia z rządu i objęcia funkcji ambasadora przy ONZ. "Zdecydowanie zaprzeczam, nie ma takiego planu" - powiedział minister spraw zagranicznych.

d1fiaik

Podziel się opinią

Share
d1fiaik
d1fiaik
Więcej tematów