Szybkie zmiany w ustawie o IPN?
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz
uważa, że projekt zmian w ustawie o IPN, a także projekt uchwały
Sejmu autorstwa PO zobowiązujący Instytut do udzielania w ciągu 7
dni odpowiedzi osobom, które znalazły swoje nazwiska na "liście
Wildsteina", czy chodzi właśnie o nie, Sejm mógłby uchwalić na
posiedzeniu za dwa tygodnie.
17.02.2005 | aktual.: 17.02.2005 15:39
W środę Cimoszewicz nie wykluczał, że Sejm może przyjąć zarówno nowelizację, jak i uchwałę jeszcze na obecnym posiedzeniu. Jednak w czwartek przyznał, że projekt zmian autorstwa IPN, który przewiduje możliwość wystawiania zaświadczeń dla osób znajdujących się liście, nie dotarł do niego do tej pory jako projekt poselski.
Z rozmów, które prowadziłem, wynika, że są pewne rozbieżności między propozycją IPN a projektem uchwały. W moim przekonaniu różnice dają się łatwo usunąć i przygotowuję taką propozycję - powiedział. Zapowiedział, że zaprezentuje ją na wieczornym posiedzeniu Konwentu Seniorów z udziałem prof. Kieresa. Zaznaczył, że jeśli uda się osiągnąć porozumienie, to Sejm na obecnym posiedzeniu mógłby zacząć pracę nad projektem, a skończyć za dwa tygodnie.
Projekt uchwały Sejmu autorstwa PO zobowiązuje Instytut do udzielania w ciągu 7 dni odpowiedzi osobom, które znalazły swoje nazwiska na "liście Wildsteina", czy chodzi właśnie o nie. Prezes IPN prof. Leon Kieres uważa, że aby móc zrealizować uchwałę przygotowaną przez PO konieczne jest znowelizowanie ustawy o IPN. Instytut przygotował stosowny projekt zmian.