Trwa ładowanie...
dh4nijj
IAR

Szwedzka analityk: rosyjski reżim będzie kopał swój grób

Pozwólmy, by putinowska Rosja sama sobie wykopała grób - wzywa na łamach sztokholmskiego dziennika „Dagens Nyheter”, doc. Lena Jonson ze sztokholmskiego Instytutu Polityki Międzynarodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Mikhail Klimentyev/Ria Novosti)
dh4nijj

Jej zdaniem, Rosja i polityka Kremla, na pewno się zmienią. Do tego jest konieczna wola mieszkańców kraju, a reakcje zewnętrzne jedynie pogłębiają pęknięcia w monolicie politycznym Rosji.

Wśród samej elity władzy, mogą pojawić się środowiska chcące zmian , tak jak stało się to w przypadku grupy Michaiła Gorbaczowa wyrosłej z samego centrum systemu radzieckiego. Podobnie obecnie, w bliskim Putinowi kręgu, może wyodrębnić się grupa nowoczesnych reformatorów. O takiej możliwości świadczą rozlegające się już głosy w moskiewskim establiszmencie, że kraj musi podjąć reformy by sprostać wyzwaniom przyszłości. Świadczą o tym też antyputinowskie demonstracje w Moskwie, będące odpowiedzią na wezwanie środowisk rosyjskich intelektualistów.

Dlatego, zdaniem szwedzkiej analityk, należy rozsądnie przeciwstawiać się obecnej zaborczej rosyjskiej polityce. Reakcją odczuwalną w Rosji jest jej ignorowanie przy jednoczesnym wspieraniu zagrożonych przez nią sąsiadów. Przewagą takiej polityki jest fakt, że to rosyjski reżim "będzie kopał swój grób". Natomiast wymagać to będzie cierpliwości bo nastąpić może w dłuższej perspektywie czasowej niż trwa mandat wyborczy polityka zachodnio-europejskiego - kończy swe rozważania Lena Jonson.

dh4nijj

Podziel się opinią

Share
dh4nijj
dh4nijj
Więcej tematów