ŚwiatRosja miota groźby, a w Szwecji rekordowe poparcie dla NATO

Rosja miota groźby, a w Szwecji rekordowe poparcie dla NATO

- Szwecja i Finlandia otrzymały "pełne ostrzeżenia" o konsekwencjach przystąpienia do NATO - powiedziała telewizji Rossija 24 rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa. Groźby zdają się jednak przynosić efekt odwrotny od zamierzonego. Idea wstąpienia do NATO cieszy się aktualnie rekordowym poparciem w Szwecji - wynika z najnowszych badań.

Zacharowa przekazała "pełne ostrzeżenie"
Zacharowa przekazała "pełne ostrzeżenie"
MAXIM SHIPENKOV
Tomasz Waleński

Zacharowa nie mówi o dokładnym charakterze ostrzeżeń i możliwych konsekwencjach, ale twierdzi, że oba kraje doskonale zdają sobie sprawę z tego, co się stanie, jeśli któreś zdecyduje się wstąpić do NATO.

Rzeczniczka rosyjskiego resortu przekazała również, że Moskwa ostrzegała Sztokholm i Helsinki zarówno publicznie, jak i kanałami dyplomatycznymi. - Oni o tym wiedzą, więc nie ma się czemu dziwić. Byli informowani o wszystkim, dokąd to prowadzi - powiedziała Zacharowa.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist przekazał za pośrednictwem swojego rzecznika, że nie chce komentować słów Rosjanki.

Rekordowe poparcie wśród Szwedów dla przystąpienia do NATO

Jak wynika z nowego badania opinii publicznej, coraz więcej Szwedów chce, aby ich kraj przystąpił do NATO. W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Demoskop na zlecenie gazety "Aftonbladet" 57 proc. ankietowanych opowiedziało się za przystąpieniem kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego - o sześć punktów procentowych więcej niż w ubiegłym miesiącu. Tym samym jest to rekordowy wynik od początku prowadzenia badań na ten temat.

21 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko wejściu w struktury NATO. 22 proc. badanych nie ma natomiast zdania na ten temat. Największy wzrost poparcia odnotowano wśród wyborców socjaldemokratów. Obecnie wynosi ono 41 proc. i jest o dwanaście punktów procentowych wyższe niż w marcu.

Na poglądy wyborców partii szefowej szwedzkiego rządu Magdalena Andersson mogła wpłynąć sama premier, która dopiero w ostatnim czasie przyznała, że Szwecja może starać się o wejście do NATO.

Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski

Zobacz też: Co czeka armię rosyjską? Sikorski o przyszłości Putina po sankcjach

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainieszwecjafinlandia
Wybrane dla Ciebie