Trwa ładowanie...

Szwecja zmienia podejście w kwestii imigrantów

Premier Szwecji Stefan Loefven na odbywającym się w Goeteborgu kongresie swojego ugrupowania Partii Robotniczej - Socjaldemokraci zapowiedział walkę z terroryzmem i zrównoważoną politykę migracyjną.

Szwecja zmienia podejście w kwestii imigrantówŹródło: PAP/EPA, fot: Claudio Bresciani
dujknbb

- Premier Szwecji Stefan Loefven na odbywającym się w niedzielę w Goeteborgu kongresie swojego ugrupowania Partii Robotniczej - Socjaldemokraci zapowiedział walkę z terroryzmem i zrównoważoną politykę migracyjną.

- Będziemy ścigać tych morderców z całą siłą szwedzkiej demokracji - powiedział w przemówieniu Loefven, wielokrotnie odnosząc się do piątkowego ataku terrorystycznego w Sztokholmie.

Poinformował, że zaprosił centroprawicową opozycję do rozmów na temat zapobiegania terroryzmowi oraz jego zwalczania. Socjaldemokraci proponują m.in. zaostrzenie kar za przestępstwa związane z działalnością ekstremistyczną.

dujknbb

Podczas kongresu nie uzyskały poparcia propozycje części polityków socjaldemokracji, którzy proponowali liberalizację przepisów migracyjnych. W grudniu 2015 roku rząd premiera Loefvena na skutek masowego napływu migrantów podjął decyzję m.in. o wprowadzeniu jedynie tymczasowego prawa pobytu oraz zaostrzeniu wymogów dotyczących łączenia rodzin.

- Jedynie poprzez wspólne działania Unii Europejskiej możemy stworzyć system długofalowego zrównoważonego przyjmowania uchodźców - stwierdził premier Szwecji. Szwedzcy socjaldemokraci chcą, aby kraje, które odmawiają przyjęcia imigrantów były karane mniejszymi dotacjami z funduszy strukturalnych UE.

Inną propozycją omawianą podczas kongresu jest zakaz prowadzenia szkół religijnych. Na początku kwietnia szwedzka telewizja TV4 nadała reportaż, w którym pokazała, że dzieci z muzułmańskiej szkoły w Sztokholmie są segregowane według płci. W autobusie dziewczynki zmuszane są do siedzenia z tyłu pojazdu, a chłopcy mogą siedzieć z przodu.

Socjaldemokracji zastanawiają się także nad wprowadzeniem zakazu żebrania. Problem ten dotyczy imigrantów z państw UE, głównie Romów z Rumunii oraz Bułgarii.

W niedzielę Stefan Loefven został w niedzielę ponownie wybrany na przewodniczącego partii. Kongres, odbywający się pod hasłem "Bezpieczeństwo w nowym czasie", potrwa do środy.

dujknbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dujknbb
Więcej tematów