PolskaSzwecja przeprasza za potop

Szwecja przeprasza za potop

Ambasador Szwecji w Polsce Tomas Bertelman przeprosił na Jasnej Górze za zniszczenia, "których w Polsce dokonały wojska dowodzone przez Szwedów". W Częstochowie rozpoczęły się główne uroczystości całorocznych obchodów 350. rocznicy obrony Jasnej Góry przed tzw. potopem szwedzkim.

18 listopada 1655 roku wojska szwedzkie rozpoczęły oblężenie Jasnej Góry. Zwycięska obrona sanktuarium jasnogórskiego przed wojskami króla Karola Gustawa zakończyła się po 40 dniach.

Nie wiem, czy teraz, 350 lat później, można prosić o wybaczenie za cierpienia i zniszczenia, których w Polsce dokonały wojska dowodzone przez Szwedów, ale ubolewamy nad tym, że spowodowane wówczas zniszczenia były tak ogromne, że Polacy zapamiętali je jako swoisty potop - powiedział Bertelman.

Wówczas spowodowaliśmy duże spustoszenie w Polsce, ale możemy powiedzieć sobie, że mimo wszystko staliśmy się w ten sposób sprawcami czegoś, co dla polskiego narodu stanowiło i stanowi niezastąpiony symbol, źródło inspiracji, zaś w ciężkich czasach napełnia odwagą i nadzieją. Jeśli w tych ponurych czasach istniało coś, co napełniało Polaków męstwem i nadzieją, to była właśnie Częstochowa i Jasna Góra - powiedział Bertelman.

Ambasador podkreślił jednak, że dzisiaj jesteśmy członkami tej samej Unii Europejskiej i czeka nas wiele wspólnych zadań i problemów do rozwiązania. W tej sytuacji ważny jest właściwy stosunek do wspólnej historii, pozwalający razem patrzeć w przyszłość - dodał ambasador.

Podczas otwarcia dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej "Jasna Góra w dobie potopu - historyczne konteksty obrony sanktuarium Matki Bożej w 1655 roku" przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek podziękował muzealnikom szwedzkim za przywiezienie na jubileuszową wystawę oryginalnego listu, napisanego przez komendanta twierdzy, przeora Kordeckiego, a skierowanego do dowódcy oblegających klasztor w 1655 roku wojsk gen. Burcharda Mullera.

Wystawie towarzyszy wydanie okolicznościowego albumu pt. "Jasna Góra w dobie potopu. Sanktuarium Matki Bożej za Wazów (1587-1668). Księga jubileuszu 350-lecia Jasnej Góry 1655-2005".

Równocześnie z trwającą konferencją historyczną odbywa się sympozjum, poświęcone maryjnym aspektom obrony Jasnej Góry. Całoroczne obchody Jubileuszu 350. rocznicy obrony Jasnej Góry zakończą się 27 grudnia, w rocznicę odstąpienia przez wojska szwedzkie od sanktuarium jasnogórskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)