Trwa ładowanie...
d3bi9kg
30-03-2006 18:35

Szwankuje system ostrzegania przed ptasią grypą

Wczesne ostrzeganie przed ptasią grypą w krajach UE to najsłabszy element systemu walki z wirusem - wynika z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego przeprowadzonej w ubiegłym roku symulacji wybuchu pandemii ptasiej grypy.

d3bi9kg
d3bi9kg

Dwudniowe ćwiczenia przeprowadzone w listopadzie ubiegłego roku miały dać odpowiedź, czy kraje UE są gotowe do walki z wirusem m.in. pod względem przepływu informacji, koordynacji działań, podejmowania kluczowych decyzji.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślili, że ćwiczenia pokazały, iż Europa jest przygotowana do walki z ewentualną pandemią ptasiej grypy. Kraje UE zrobiły bardzo wiele w porównaniu z zeszłym rokiem - powiedział John Simpson z brytyjskiej Agencji Ochrony Zdrowia.

Ćwiczenia postawiły więcej pytań, niż dały odpowiedzi, ale o to chodziło, byśmy dowiedzieli się, co jest nie tak - powiedział rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, Philip Tod. Wyjaśnił że jeszcze zanim rozpoczęły się ćwiczenia wiele krajów nie miało opracowanych narodowych planów działania w związku z chorobą. Teraz takie plany mają wszystkie państwa - dodał TOD.

Z raportu wynika, że poza systemem wczesnego ostrzegania, mającemu służyć lepszemu przepływowi między krajami informacji o możliwym pojawieniu się ognisk choroby, poprawienia wymaga również m.in. strategia informacyjna dla obywateli.

d3bi9kg

Raport podkreśla też, że kraje powinny przywiązywać większą wagę np. do restrykcji wprowadzanych w rejonach, gdzie wykryto wirusa. W takich miejscach powinny częściej powinny pojawiać się kwarantanny czy ograniczenia w ruchu.

Dziennikarze zwracali uwagę, że raport jest zbyt ogólny i nie pokazuje dokładnie, jakie elementy wymagają poprawy. Podstawowym zarzutem pod kierunkiem raportu jest brak informacji o konkretnych problemach w poszczególnych krajach. Urzędnicy wyjaśniają, że ich celem nie było "wytykanie błędów", a jedynie sprawdzenie możliwości efektywnej współpracy między państwami członkowskimi.

W lutym dziennikarze brytyjskiego "Financial Times" napisali na podstawie unijnych źródeł, że ćwiczenia pokazały, iż w razie wybuchu pandemii nie byłoby wiadomo, jaka instytucja miałaby koordynować akcję walki z wirusem i podejmować kluczowe decyzje.

Katarzyna Rumowska

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj