Trwa ładowanie...

Szwajcarskie koleje wymazały Polskę z mapy Europy

Ambasada RP w Szwajcarii złożyła protest w
sprawie materiału reklamowego szwajcarskich kolei państwowych SBB,
w którym na mapie Europy nie ma Polski, a Niemcy graniczą
bezpośrednio z Rosją - poinformował
szwajcarski dziennik "Bund".

Szwajcarskie koleje wymazały Polskę z mapy EuropyŹródło: Jupiterimages
d1gsgsg
d1gsgsg

Do zatytułowanego "Błędna jazda SBB" artykułu dołączono zdjęcie jednej ze stron folderu, w który wkładane są kolejowe bilety międzynarodowe. Strona ta reklamuje w języku niemieckim kantory walutowe SBB, ukazując jednocześnie widok globusa z Europą w centrum.

Całość Europy jest tam zaznaczona żółtym kolorem, sięgającym do zachodniej granicy dawnego ZSRR, gdzie użyto podobnie jak dla dalszych obszarów Azji koloru różowego. Granice państw europejskich nie są zaznaczone, na mapie wpisano nazwy tylko kilku z nich. Polski tam nie ma, natomiast napis "Niemcy" rozciąga się na całe polskie Pomorze.

Osobliwością mapy jest również to, że obszar dawnego ZSSR pozbawiony jest jakiegokolwiek identyfikatora państwowego, choć zapewniono go np. Mongolii, wyraźnie wyodrębnionej od Rosji i pokolorowanych na żółto Chin. Widać tylko napisy "Moskwa" i "Petersburg", a na północ od Mongolii wielkie litery "Azja".

Zaprezentowany obraz globusa obejmuje też Bliski Wschód, bez jakichkolwiek śladów istnienia państwa Izrael. Na wschód od Morza Śródziemnego rozciąga się jednolicie różowy obszar, gdzie widnieją tylko napisy "Turcja", "Irak" i "Bagdad".

d1gsgsg

Jak poinformował "Bund", pewien Polak zwrócił się w sprawie mapy do ambasady RP w Bernie, która podjęła interwencję w SBB. Rzecznik kolei Roland Binz powiedział gazecie, że kilka tygodni temu wysłano odpowiedź na list ambasady. Według niego zakwestionowany motyw to "piłka plażowa z abstrakcyjnym odwzorowaniem kuli ziemskiej". "Można to z pewnością nazwać "abstrakcją" - gdy nawet duże państwa takie jak Polska znikają w nicości" - konkluduje "Bund".

"Przy wyborze motywu odpowiedzialne za to osoby nie zwróciły uwagi na tło historyczne, co jest godne ubolewania. Nie były niestety świadome tego, że ta abstrakcyjna piłka plażowa może naruszyć uczucia obywateli Polski lub innych takich (podobnie potraktowanych) państw. Nie było to w ogóle naszym zamiarem. Jest nam bardzo przykro, jeśli ktoś to tak odczuł" - powiedział cytowany przez gazetę Binz.

Jak relacjonuje "Bund", SBB złożyły też bezpośrednie przeprosiny w polskiej ambasadzie, zapewniając jednocześnie, że materiały z tym motywem - wyprodukowane w ilości kilkuset tysięcy sztuk - nie będą już więcej drukowane. Ich zapas wkrótce się wyczerpie, a "stary motyw z piłką plażową przejdzie od historii również dzięki temu, że przez kilka lat pozostawania w obiegu nikt nie zgłaszał wobec niego jakichkolwiek zastrzeżeń" - zaznaczyły szwajcarskie koleje.

"Wyrozumiałość jest pierwszym krokiem ku poprawie. Polska ambasada nie chce co prawda powiedzieć, czy jest zadowolona z odpowiedzi SBB. Jednak w każdym razie ambasada uznaje, że SBB popełniły swój dyplomatyczny błąd "prawdopodobnie nieświadomie". Są zatem znaczne szanse na to, iż Polska pozwoli na wygaśnięcie sprawy, a SBB będą podejmować swe następne projekty marketingowe z większym wyczuciem" - wskazuje "Bund".

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj