Trwa ładowanie...
niemcy

Szwajcarski dziennik: zaufajmy Merkel

Szwajcarski dziennik "Neue Zuericher Zeitung" w swoim niedzielnym wydaniu napisał, że Unia Europejska nie ma innego wyjścia jak zaufać Angeli Merkel. Tym samym "NZZ" odniósł się do zapowiedzi Niemiec o zwiększenie wydatków na obronność.

Share
Szwajcarski dziennik: zaufajmy Merkel
Źródło: PAP, Fot: PHILIPP GUELLAND
d27lszw

Ponad 70 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej i ponad 27 lat po upadku muru berlińskiego jesteśmy świadkami tego, przed czym dawniej wielu ostrzegało: Niemcy zapowiadają zbrojenia na wielką skalę - czytamy w publikacji dziennika "NZZ".

W opinii autora publikacji właśnie takie działanie zapowiedziała Angela Merkel, składając podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa obietnicę, że Niemcy będą stopniowo zwiększać swój budżet na wojsko do 2 proc. PKB. Według autora Merkel wychodzi naprzeciw postulatom Trumpa o zwiększeniu finansowej odpowiedzialności Europy w kosztach swojej obronności.

d27lszw

- Żeby spełnić zalecenia NATO, Berlin musi zwiększyć swój budżet na obronność o jedną trzecią, co oznacza 25 mld euro więcej w skali rocznej. Jeszcze kilka lat temu zbrojenia niemieckie na taką skalę wywołałyby protesty i obawy. W epoce Trumpa jesteśmy świadkami czegoś wręcz przeciwnego - pisze szwajcarski komentator.

W ocenie autora Zachód powinien być wdzięczny Niemcom za determinację i zaangażowanie w czasach, gdy nowy rząd w Waszyngtonie jest źródłem niepewności i niepokojów.

- W tej sytuacji należy pozytywnie ocenić fakt, że w Europie jest ktoś, kto przejmuję rolę lidera. Merkel występowała wcześniej w tej roli podczas kryzysu euro i podczas negocjacji z Turcją o umowie dotyczącej uchodźców. Dopóki Unia Europejska nie będzie zdolna do działania w polityce zagranicznej, Europie nie pozostaje nic innego, jak zaufać Merkel - podsumowuje dziennikarz.

d27lszw

Podziel się opinią

Share
d27lszw
d27lszw
Więcej tematów