ŚwiatSzwajcaria: katolicy równoprawni

Szwajcaria: katolicy równoprawni

Szwajcaria była ostatnim krajem europejskim, w którym Kościół katolicki był dyskryminowany w stosunku do praw, jakimi cieszyły się inne wspólnoty religijne. W niedzielnym referendum większość Szwajcarów opowiedziała się za wykreśleniem z konstytucji dyskryminujących zapisów i obecnie członkowie wszystkich wyznań mają równe prawa.

W 1874 roku na skutek krwawych starć między katolikami i protestantami wpisano do konstytucji artykuł 72 o biskupstwach. Zakazywał on reorganizacji granic diecezji katolickich, jeśli zgody na to nie wyrazi Konfederacja Szwajcarska.

Przez 127 lat katolicy walczyli o zmianę tego zapisu, gdyż był on przestarzałym reliktem XIX-wiecznego antyklerykalizmu. Nikt jednak nie był pewien, jak zagłosuje konserwatywna większość Szwajcarów.

Okazało się, że 64% Szwajcarów uprawnionych do głosowania zgodziło się na wykreślenie z konstytucji tego dyskryminującego zapisu. Obserwatorzy sceny politycznej w Szwajcarii oraz przedstawiciele rządu i parlamentu z ulgą przyjęli wynik referendum.

Uniknięto dzięki temu otwartej wojny na linii Berno-Watykan oraz ponownego konfliktu z protestantami. Od dłuższego czasu Centralna Konferencja Kościoła Katolickiego w Szwajcarii w ostrych słowach krytykowała rząd i władze kantonalne za opieszałość w rozwiązywaniu tego problemu. (aka)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)