Szukają nazwisk ofiar zbrodni sprzed 67 lat
5 sierpnia 1944 roku Niemcy rozstrzelali przy ul. Górczewskiej w Warszawie około 12 tysięcy osób. Ich nazwiska w większości do dziś pozostają nieznane. Profesor Jan Zieliński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc od kilku lat stara się ustalić tożsamość ofiar zbrodni, by ich nazwiska mogły zostać zapisane na ścianie pamięci.
15.09.2011 | aktual.: 21.09.2011 10:19
Liczbę ofiar trwającego 63 dni Powstania Warszawskiego trudno dokładnie ustalić. Szacuje się, że zginęło wtedy nawet 200 tysięcy osób. Tylko 5 sierpnia 1944 roku przy ulicy Górczewskiej 32 Niemcy rozstrzelali około 12 tysięcy osób, w tym 350 pacjentów i pracowników Szpitala Wolskiego [taką nazwę przed wojną nosił dzisiejszy Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej 26]. Zatwierdzona przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa lista zidentyfikowanych ofiar liczy jedynie 670 nazwisk. Udało się je ustalić głównie dzięki apelom w mediach i pracom w archiwach.
Profesor Jan Zieliński z Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc od kilku lat starał się, by upamiętnić miejsce zagłady przy ul. Górczewskiej. W ubiegłym roku Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zdecydowała, że stanie tam ściana pamięci z nazwiskami ofiar. Prof. Zieliński chce ich zgromadzić jak najwięcej. Ustawiony 5 sierpnia tego roku przy ul. Górczewskiej punkt społecznego komitetu gromadzenia nazwisk ustalił dziewięć nowych danych ofiar.
Prof. Zieliński liczy, że uda mu się ustalić kolejne nazwiska. Dlatego zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich, którzy posiadają informacje na temat osób, które mogły stać się ofiarami masakry z sierpnia 1944 roku, drogą mailową na adres: j.zielinski@igichp.edu.pl. Zgłoszenia można kierować również na adres: Prof. Jan Zieliński, Instytut Gruźlicy, ul. Płocka 26 01-138 Warszawa lub telefonicznie pod numerem* (22) 43 12 246* we wtorki i piątki w godzinach 8-12.