PolskaSzukają nazwisk ofiar zbrodni sprzed 67 lat

Szukają nazwisk ofiar zbrodni sprzed 67 lat

5 sierpnia 1944 roku Niemcy rozstrzelali przy ul. Górczewskiej w Warszawie około 12 tysięcy osób. Ich nazwiska w większości do dziś pozostają nieznane. Profesor Jan Zieliński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc od kilku lat stara się ustalić tożsamość ofiar zbrodni, by ich nazwiska mogły zostać zapisane na ścianie pamięci.

Liczbę ofiar trwającego 63 dni Powstania Warszawskiego trudno dokładnie ustalić. Szacuje się, że zginęło wtedy nawet 200 tysięcy osób. Tylko 5 sierpnia 1944 roku przy ulicy Górczewskiej 32 Niemcy rozstrzelali około 12 tysięcy osób, w tym 350 pacjentów i pracowników Szpitala Wolskiego [taką nazwę przed wojną nosił dzisiejszy Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej 26]. Zatwierdzona przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa lista zidentyfikowanych ofiar liczy jedynie 670 nazwisk. Udało się je ustalić głównie dzięki apelom w mediach i pracom w archiwach.

Profesor Jan Zieliński z Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc od kilku lat starał się, by upamiętnić miejsce zagłady przy ul. Górczewskiej. W ubiegłym roku Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zdecydowała, że stanie tam ściana pamięci z nazwiskami ofiar. Prof. Zieliński chce ich zgromadzić jak najwięcej. Ustawiony 5 sierpnia tego roku przy ul. Górczewskiej punkt społecznego komitetu gromadzenia nazwisk ustalił dziewięć nowych danych ofiar.

Prof. Zieliński liczy, że uda mu się ustalić kolejne nazwiska. Dlatego zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich, którzy posiadają informacje na temat osób, które mogły stać się ofiarami masakry z sierpnia 1944 roku, drogą mailową na adres: j.zielinski@igichp.edu.pl. Zgłoszenia można kierować również na adres: Prof. Jan Zieliński, Instytut Gruźlicy, ul. Płocka 26 01-138 Warszawa lub telefonicznie pod numerem* (22) 43 12 246* we wtorki i piątki w godzinach 8-12.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)