Trwa ładowanie...
d3mg72s

Sztuka austriacka XX wieku w Zachęcie

(inf. własna)

d3mg72s
d3mg72s

W warszawskiej Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta otwarta została wystawa Spętani wyzwoleni. Sztuka austriacka XX wieku. Wystawa będzie czynna do 3 stycznia.

W galerii zaprezentowano prace 19 artystów m.in. Munteana/Rosenbluma i Octaviana Trautmensdorffa (znanych z ostatniego Biennale w Berlinie), Elke Krystufek, Flory Neuwirth, Anny Jermolaevy, Juna Yanga, Sabine Bitter, Helmuta Webera oraz grupy: G.R.A.M i Lomograph Society.

Każdy z artystów został poproszony o wskazanie jakiegoś odniesienia w historii sztuki austriackiej XX wieku: artysty lub konkretnego dzieła, jakie stało się dla niego inspiracją do stworzenia nowej pracy lub pokazania starszej w nowym kontekście.

Artyści zastosowali w tym zadaniu różne strategie. Niektórzy z nich "użyli" dzieł muzealnych do wypełnienia swoich instalacji, niektórzy po prostu pokazali dzieła twórców, jakie ich zainspirowały w ich twórczości.

d3mg72s

Zaprezentowane prace stanowią swoisty - jak uważają pomysłodawcy przedsięwzięcia - portret psychologiczny Austrii przełomu wieków, Austriaków portret własny.

Wystawie towarzyszy cykl wykładów wygłaszanych w sali kinowej zawsze o godz. 18.00 (wstęp bezpłatny):

29.X - dr Anna Kozak "Narodziny wiedeńskiej secesji"
5.XI - prof. Roman Taborski "Polscy malarze, kolekcjonerzy i obrazy w Wiedniu"
12.XI - Paweł Freus - Hundertwasser "Zła sztuka czy źli odbiorcy?
23.XI - prof. Friedrich Achleitner "Architektura austriacka w XX w."
29.XI - Piotr Kudelski "Architektura austriacka ostatnich lat"
3.XII - dr Andrzej Pieńkos "Artyści agresji. Akcjonizm wiedeński lat 60."
10.XII - Hanna Wróblewska "Młoda sztuka austriacka"
17.XII - Łukasz Gorczyca "Wiedeń w żelatynie - nowa scena artystyczna"

(Monika Karbarczyk - WP)

d3mg72s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mg72s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj