Sztuczny atol i wioska rybacka sprzed wieku mają powstać w Helu
Sztuczny atol z morświnarium i kompleks nawiązujący architekturą do rybackiej wioski sprzed stu lat ma powstać na Helu. Autorzy pomysłu chcą teraz przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami regionu.
Centrum naukowo-dydaktyczne ma nosić nazwę "Błękitna Wioska". W styczniu przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich, gminnych oraz rektor Uniwersytetu Gdańskiego (UG) podpisali list intencyjny w sprawie powstania tego ośrodka. Kompleks ma być częścią Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Będzie sąsiadować z istniejącą Stacją Morską uczelni, w której mieści się m.in. znane helskie fokarium. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG zajmuje się m.in. odtworzeniem populacji foki szarej.
Na grudzień zaplanowano konsultacje społeczne. Ich celem jest prezentacja projektu oraz poznanie opinii na ten temat możliwie szerokiego grona osób i grup społecznych.
Konsultacje społeczne są wymagane przede wszystkim wtedy, kiedy chce się korzystać z funduszy unijnych. Jeśli projekty ingerują w środowisko, jest szczególny tryb konsultacji, który polega na przekazaniu informacji, później na zbieraniu opinii społeczeństwa - wyjaśnił Andrzej Tyszecki dyrektor biura projektowo-doradczego Eko-Konsult, które zajmować się ma konsultacjami społecznymi projektu.
Zastrzegł, że nie wiadomo jeszcze, ile kosztować będzie przedsięwzięcie, zakłada się jednak, że będzie to kilka milionów euro. Założenie jest takie, aby poszczególne obiekty powstawały w latach 2009-2013 - dodał.
Kompleks powstanie zarówno na lądzie, jak i w Zatoce Puckiej. W pewnej odległości od brzegu ma powstać sztuczny atol, który z brzegiem będzie łączyć molo. Na terenie atolu będzie można przetrzymywać, badać i obserwować bałtyckie walenie - morświny. Stąd nazwa obiektu - morświnarium. Woda ma swobodnie przepływać przez baseny, a podwodne okna ułatwią obserwację morświnów.
Okna pozwolą na obserwacje również innych gatunków morskiej fauny. Zdaniem naukowców, tego typu obiekty stają się miejscem skupiania się ryb.
Na lądzie odtworzona zostanie wioska rybacka o architekturze nawiązującej do typowych rybackich wiosek na Kaszubach. Budynki mają służyć głównie jako baza dla grup pracujących lub zwiedzających Stację Morską UG.
To będzie doskonałe miejsce dla integracji młodzieży z różnych krajów, żeby pokazać naszą kulturę, nasze tradycje kaszubskie, a jednocześnie uczyć nowoczesnej ekologii. (...) Dzisiaj trudno jest dostrzec życie pod wodą, bo morze jest mętne, nie tyle zanieczyszczone, co przeżyźnione, i nie widać uroków Bałtyku. Warto tą wodę oczyścić, wpuścić do gigantycznego zbiornika szklanego i pokazać jak wyglądają półtorametrowe dorsze, jak wyglądają trzymetrowe jesiotry, jak wyglądają płastugi o wadze pięciu czy sześciu kilogramów - tłumaczy szef Stacji Morskiej dr Krzysztof Skóra.
Zaplanowano też stworzenie Parku Wydmowego, będzie to obszar odtworzonej wydmy tzw. Małej Plaży wraz z pomostem dla zwiedzających. Park ma umożliwić prezentację nieożywionych elementów wydmy i charakterystycznej dla wydm szaty roślinnej i zwierząt wybrzeży Bałtyku. Pomosty oraz kładki pozwolą zwiedzającym i spacerującym przechodzić na plażę nad tym wrażliwym siedliskiem przyrodniczym. Z ich wysokości lepiej będzie można obserwować wydmową roślinność i wody Zatoki Puckiej.