PolskaSzpital w Mielcu wstrzymuje przyjęcia na osiem oddziałów

Szpital w Mielcu wstrzymuje przyjęcia na osiem oddziałów

Szpital Powiatowy w Mielcu (woj. podkarpackie) od 15 lipca do odwołania wstrzymuje planowe przyjęcia pacjentów na ośmiu oddziałach. Dyrekcja decyzję tę tłumaczy zbyt niskim kontraktem z NFZ na ten rok oraz faktem, że fundusz nie zapłacił placówce 12 mln zł za tzw. nadwykonania.

09.07.2010 | aktual.: 09.07.2010 12:42

Rzeczniczka szpitala Aneta Dyka-Urbańska poinformowała, że NFZ od drugiego półrocza 2008 r. do końca czerwca 2010 r. zalega szpitalowi łącznie 12 mln zł za tzw. nadwykonania.

Przyjęcia zostają wstrzymane na oddziałach: zakaźnym, neurologicznym, neurochirurgicznym, ortopedycznym, chirurgicznym, wewnętrznym, urologicznym i płucnym.

- Ordynatorzy otrzymali już informację o tym, że ograniczenia obowiązują od 15 lipca. Na oddziale ortopedycznym nie obejmą jedynie części kontraktu dotyczącej implantacji dużych stawów, które będą wykonywane według umowy z NFZ - poinformowała Dyka-Urbańska.

W związku ze wstrzymaniem przyjęć zostanie zmniejszona liczba łóżek na oddziałach. Największe cięcia przewidziano na oddziale zakaźnym, gdzie z 40 łóżek po 15 lipca zostanie zaledwie 10.

Rzeczniczka szpitala zapewniła, że przyjęcia w trybie ostrym, czyli w przypadkach zagrożenia życia, będą się nadal odbywać.

- Jest mi niezwykle przykro i mogę w tej sytuacji jedynie przeprosić pacjentów, ale ta sytuacja w żaden sposób nie jest zawiniona przez dyrekcję szpitala. Pokazuje, że system działa źle. To godzi głęboko w interesy chorych, którzy nie mogą się leczyć w wybranej placówce - powiedział dyrektor placówki Leszek Kołacz. Zaznaczył, że w związku ze wstrzymaniem planowych przyjęć, wydłużą się kolejki do lekarzy.

Kołacz przypomniał też, że szpital, według rankingu "Rzeczpospolitej", jest najlepszy w województwie.

- Kłopoty z dostępem do świadczeń to przecież nie jest wynik błędów w zarządzaniu. Przeciwnie, mamy wspaniały, dobrze wyposażony szpital, w którym pracuje doskonała kadra - stwierdził dyrektor.

Źródło artykułu:PAP
szpitalnfzsłużba zdrowia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)