Trwa ładowanie...

Szpital działa od 1881 r. Rząd chce z niego zrobić państwowy instytut

Ministerstwo Zdrowia chce utworzyć Instytut Chorób Zakaźnych na bazie działającego w Warszawie szpitala istniejącego od 1881 r. Samorządowcy z Mazowsza przypuszczają, że nowa jednostka może być "prezentem" dla prof. Andrzeja Horbana, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Sam Horban mówi, że do podejmowania decyzji personalnych jeszcze daleko.

Ministerstwo Zdrowia chce utworzyć Instytut Chorób Zakaźnych na bazie działającego w Warszawie szpitala istniejącego od 1881 r. Samorządowcy spekulują, że szefem nowej jednostki może zostać prof. Andrzej Horban.Ministerstwo Zdrowia chce utworzyć Instytut Chorób Zakaźnych na bazie działającego w Warszawie szpitala istniejącego od 1881 r. Samorządowcy spekulują, że szefem nowej jednostki może zostać prof. Andrzej Horban.Źródło: Licencjodawca, fot: Jacek Dominski/REPORTER
dcxm37q
dcxm37q

O chęci utworzenia zupełnie nowego instytutu minister zdrowia poinformował władze województwa mazowieckiego w grudniu 2022 r.

Adam Niedzielski wskazał, że doświadczenia nabyte w związku z pandemią COVID-19 pokazują, iż zasadne byłoby stworzenie jednostki badawczej. Szkopuł w tym, że miałaby ona zostać utworzona na bazie istniejącego już szpitala - Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Potrzeba nacjonalizacji

- Patrzymy na tę inicjatywę z bardzo dużym niepokojem, ponieważ na szczeblu krajowym istnieje już państwowy instytut badawczy, który zajmuje się chorobami zakaźnymi - komentuje Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

- Pomysł Ministra Zdrowia to faktyczna nacjonalizacja Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Budzi to bardzo poważne obawy, że rządzący w Polsce chcą przejąć kolejną dobrze prosperującą instytucję. A czy to przypadkiem nie PiS przyzwyczaił nas do wykorzystywania instytucji, także naukowo-badawczych, przez różne podmioty polityczne? - zastanawia się Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej z Mazowsza.

dcxm37q

Formalnie przekształcenie szpitala w instytut oznaczałoby, że województwo przestałoby być właścicielem placówki - stałby się nim Skarb Państwa. Podmiotem zarządzającym byłby zaś minister zdrowia. Zgodzić na to musi się i rząd, i władze województwa.

- Chyba że powstałaby specustawa, tak jak powstawały dla innych instytutów – zauważa jeden z naszych rozmówców.

Potrzeby pacjentów

Pomysł utworzenia nowego państwowego instytutu był omawiany podczas ostatniego posiedzenia sejmikowej komisji zdrowia. Większość radnych i ekspertów nie kryła, że uważa go za nieprzemyślany.

dcxm37q

Krytyczni wobec pomysłu samorządowcy obawiają się, że przejęcie dobrze funkcjonującego szpitala i przekształcenie go w jednostkę badawczą może utrudnić dostęp przeciętnym obywatelom do usług medycznych.

- Gdyby szpital ten zajął się sprawami badawczymi w większym zakresie, niż dzieje się to teraz, i skoncentrował się na rządowych programach badawczych, to w naturalny sposób środek ciężkości działania takiej placówki oddaliłby się od leczenia pacjentów z Warszawy i Mazowsza, a do tego jest powołany ten szpital - podkreśla Krzysztof Strzałkowski.

dcxm37q

Obecnie placówka odgrywa istotną rolę w zabezpieczeniu ogółu obywateli przed chorobami zakaźnymi - stanowi bowiem pierwszy adres w wypadkach wątpliwości co do zdrowia osób lądujących na stołecznym lotnisku Chopina, czyli w najpopularniejszym polskim porcie lotniczym, obsługującym m.in. długodystansowe połączenia z krajami, w których można zarazić się chorobami tropikalnymi.

- Chcielibyśmy poznać rozsądne uzasadnienie, dlaczego należy utworzyć nowy instytut. Nikt takiego nie przedstawił. A zakulisowo mówi się, że jej szefem miałby zostać Andrzej Horban, krajowy konsultant, bliski współpracownik rządu i ordynator jednego z oddziałów szpitala zakaźnego, który ma być przekształcony - zaznacza jeden z naszych rozmówców.

Dla jasności: nikt dziś oficjalnie nie mówi, że prof. Horban miałby zostać szefem instytutu. Cała koncepcja jest bowiem na wstępnym etapie.

dcxm37q

Profesor Andrzej Horban zaś podkreśla, że aby do realizacji rządowego planu w ogóle doszło, potrzebne jest wsparcie idei przez samorząd mazowiecki.

Zapytany o swoją ewentualną kandydaturę, odpowiedział: "Decyzje personalne – jeszcze daleko, daleko!".

Wątpliwości co do pomysłu ma dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, wojewódzka konsultantka w dziedzinie chorób zakaźnych oraz wicedyrektorka obecnie istniejącego szpitala.

dcxm37q

Podczas debaty w sejmiku podkreślała, że na chwilę obecną ministerialnej koncepcji nie popiera.

- Jeśli się stworzy ten instytut i on będzie sobie dobierał pacjentów selektywnie pasujących do programów badawczych, to niewątpliwie obniży się jakość powszechnej opieki zdrowotnej nad chorobami zakaźnymi w całym województwie - stwierdziła.

Wysłaliśmy pytania do Ministerstwa Zdrowia o to, jakie jest uzasadnienie chęci utworzenia nowego instytutu. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

dcxm37q

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie jest najstarszą placówką zakaźną w Polsce, powołaną dekretem cara Mikołaja I w 1881 r. 

Patryk Słowik jest dziennikarzem Wirtualnej Polski.

Napisz do autora: Patryk.Slowik@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcxm37q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcxm37q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj