ŚwiatSzpiedzy porwani w Somalii już na wolności

Szpiedzy porwani w Somalii już na wolności

- Dwaj francuscy doradcy wojskowi, uprowadzeni 14 lipca w somalijskiej stolicy Mogadiszu są wolni - podały miejscowe władze.

Szpiedzy porwani w Somalii już na wolności
Źródło zdjęć: © AFP | Abdirashid Abdulle Abikar

Informację o odzyskaniu wolności przez jednego z doradców - mających szkolić w Somalii siły rządowe walczące z islamskimi rebeliantami - potwierdził rząd francuski, zaznaczając iż uwolniony on został bez zastosowania przemocy.

Z kolei somalijskie Ministerstwo Informacji podało, że obaj doradcy są "cali i zdrowi" pod opieką władz. Z pierwszych informacji, podanych przez przedstawiciela somalijskiej policji wynika, że w trakcie ucieczki zakładnik zabił trzech porywaczy.

Pierwsze doniesienia sprzed miesiąca mówiły o porwaniu dwóch francuskich dziennikarzy. Potem ujawniono, że faktycznie dwóch mężczyzn szkoliło członków somalijskich służb specjalnych. Najprawdopodobniej są oni agentami wywiadu.

Informację o zabiciu przez jednego z porwanych trzech porywaczy zdementowało francuskie MSZ, stwierdzając iż doradca "odzyskał wolność bez zastosowania przemocy, wbrew informacjom podawanym na miejscu"

Jednego z doradców uprowadzili islamiści z radykalnego ugrupowania al-Szabaab, będącego - według USA - regionalnym ramieniem Al-Kaidy. Drugiego doradcę przetrzymywać miało inne ugrupowanie - Hizbul-Islam.

Cytowany przez agencję AFP przedstawiciel al-Szabaab twierdzi, że za zwolnienie pierwszego z doradców zapłacony został wysoki okup. Władze w Paryżu i w Mogadiszu nie potwierdzają takiej wiadomości.

Jeszcze kilka dni temu porywacze zapowiadali, że obaj Francuzi zostaną postawieni przed sądem islamskim i oskarżeni o szpiegostwo i spiskowanie przeciwko islamowi.

Somalia w praktyce nie ma skutecznie działającego rządu. W czasie trwającej 18 lat wojny domowej w tym kraju zginęło już ponad 18 tysięcy cywilów a milion ludzi zostało zmuszonych do ucieczki z domów. Uprowadzenia cudzoziemców - głównie dla okupu - stały się tu czymś powszechnym. Od ponad roku w rękach somalijskich porywaczy pozostaje dwójka dziennikarzy - Kanadyjka Amanda Lindhout i Australijczyk Nigel Brennan.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
al-szabaabsomaliawywiad
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)