Świat"Szóstka" gotowa do negocjacji z Iranem

"Szóstka" gotowa do negocjacji z Iranem

Szóstka czołowych państw świata, prowadząca rokowania z Iranem w sprawie programu atomowego, wyraziła na spotkaniu w Londynie
gotowość do omówienia w następnym etapie sankcji wobec tego kraju,
ale podkreśliła zarazem, że jest też wciąż gotowa do negocjacji.

07.10.2006 | aktual.: 07.10.2006 03:39

Według Stanów Zjednoczonych, które oskarżają Iran o próbę wyprodukowania bomby atomowej, szóstka, czyli pięciu stałych członków Rady Bezpieczenstwa ONZ (USA, Rosja, Chiny, Francja, W.Brytania) oraz Niemcy, uzgodniła już nałożenie sankcji i przedmiotem dalszej dyskusji są tylko ich rozmiary.

Zapadła decyzja, że podejmujemy sankcje. Pytanie dotyczy tylko tego, jaki będzie zakres tych sankcji- powiedział dziennikarzom w Londynie po spotkaniu na szczeblu ministerialnym Richard Burns, zastępca sekretarza stanu USA do spraw politycznych.

Burns zapowiedział, że dyrektorzy polityczni państw szóstki spotkają się we wtorek lub w środę, a ambasadorowie tych państw przy ONZ rozpoczną omawianie sankcji następnego dnia.

Waszyngton, wspierany przez Londyn naciska na wprowadzenie sankcji wobec Iranu, natomiast Rosja i Chiny raczej sprzeciwiają się temu.

Jesteśmy bardzo niezadowoleni, że Iran dotąd nie wstrzymał procesu wzbogacania uranu- powiedziała po spotkaniu jego gospodyni szefowa dyplomacji brytyjskiej pani Margaret Beckett.

Według niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera, chodzi teraz o przygotowanie projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Osiągnęliśmy zgodność co do tego, że jeśli wewnątrz kierownictwa irańskiego nie dojdzie do żadnych innych postanowień, to nie będzie obecnie żadnej innej alternatywy, jak włączyć Radę Bezpieczeństwa - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF.

Podobną ocenę sformułował rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który powiedział rosyjskiej agencji Interfax po londyńskim spotkaniu: Stanowczo potwierdziliśmy, że przeprowadzimy w ramach Rady Bezpieczenstwa konsultacje w sprawie tego, jakie podjąć dodatkowe środki, by nakłonić stronę irańską do zaakceptowania propozycji, które sekstet poczynił w początkach czerwca.

W czerwcu sześć potęg zaoferowało Iranowi zachęty gospodarcze i polityczne, mające nakłonić Teheran do wstrzymania procesu wzbogacania uranu. W odpowiedzi władze Iranu zasugerowały możliwość uelastycznienia podejścia do wzbogacania uranu, służącego jedynie celom energetycznym, ale odrzuciły postulat wstrzymania tego procesu jako warunek wstępny do rozmów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)