Trwa ładowanie...
dx2w1ae

Szokujący zapis w niemieckim podręczniku do historii

"Polskie obozy" - to nie pierwszy przypadek używania takiego sformułowania na świecie. Jednak ten jest wyjątkowo szokujący. Te słowa pojawiły się w książce do historii w Niemczech. Jest już ostra reakcja w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (PAP)
dx2w1ae

Na Twitterze pojawiła się informacja, że w niemieckim podręczniku do historii w rozdziale "Niemcy i Holokaust" napisano o "polskich obozach".

Zdjęcie strony z książki wrzucił internauta. Pod zdjęciem napisał: "Syn ma maturę. Historia. Przygotowuje się. Będzie ok. Właśnie zwrócił uwagę na polskie obozy. Tak uczą w Niemczech. TERAZ. Oficjalna książka". Sprawa od razu nabrała rozgłosu i tempa.

Interwencję w tej sprawie już podjęły Konsulat RP w Monachium. "Interweniowałem w tej sprawie. Wydawnictwo Klett wycofa natychmiast tę książkę z handlu" - napisał też ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Sprawą zajęła się także Reduta Dobrego Imienia, a polski konsulat w Monachium zapowiedział, że będzie dążył do usunięcia podręcznika ze szkół.

Swój komentarz dodała także Magdalena Ogórek. "72 lata po wojnie każą nam płacić rekompensaty za obrazy, które zrabowali, a o niemieckich obozach zagłady piszą 'polskie'" - czytamy na jej profilu.

To nie pierwszy podobny przypadek, kiedy o obozach koncentracyjnych pisze się "polskie". Jednak tym razem sprawa wyjątkowo bulwersuje, ponieważ takie sformułowanie znalazło się w szkolnym podręczniku.

dx2w1ae

Na początku tego roku Zbigniew Ziobro zapowiadał ustawę, która pozwoliłaby za to karać.

Minister Sprawiedliwości na antenie TVP Info powiedział, że prace sejmowe nad projektem właśnie dobiegają końca. - Nie pozwolimy na to, żeby kłamano (...) na temat rzekomej odpowiedzialności Polaków za Holokaust - podkreślił wówczas Ziobro. I dodał, że Polska będzie bronić swojego imienia również za granicą.

Ponadto poinformował, że w przypadku naruszeń tych, którzy użyją niewłaściwego określenia, mogą czekać dwojakiego rodzaju sankcje: postępowanie karne, oraz działania o charakterze cywilnym, związane z możliwością uzyskania zadośćuczynienia bądź odszkodowania.

dx2w1ae

Podziel się opinią

Share
dx2w1ae
dx2w1ae
Więcej tematów