Szokujące treści w podręczniku dla policjantów. Interweniuje Lewica
Lewica chce wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji w sprawie treści zamieszczonych w podręczniku dla policjantów. Chodzi o publikację "Patologie społeczne, wybrane zagadnienia", w której pojawiły się szokujące oceny osób transpłciowych i niebinarnych.
07.05.2021 19:55
Głos w tej sprawie zabrała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podczas piątkowej konferencji prasowej przekazała, że Lewica zwróciła się z pismem do Komendanta Głównego Policji, a także komendant Centrum Szkolenia Policji.
Członkowie partii żądają podjęcia działań wyjaśniających odnośnie dopuszczenia do użytku kontrowersyjnego podręcznika zatytułowanego "Patologie społeczne, wybrane zagadnienia".
- W tym podręczniku obok szeregu patologii społecznych: narkomanii, żebractwa, wymieniana jest także społeczność LGBTQ. W szczególności osoby transpłciowe, osoby niebinarne zostały określone w tym podręczniku jako patologia społeczna - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz też: Niepokojący sondaż. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zmartwiony
Posłanka dodała, że społeczności LGBTQ nie wolno nazywać ideologią czy patologią, bo kryją się za nią konkretne osoby narażone w Polsce na krzywdę, przemoc i dyskryminację.
- Nie może być tak, że policja, której obowiązkiem jest chronić wszystkich obywateli bez względu na ich orientację seksualną, bez względu na tożsamość płciową, bez względu na to, kim po prostu są, dyskryminuje te osoby - dodała.
Dziemianowicz-Bąk powołała się także na opinię Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, zgodnie z którą osoby transpłciowe i osoby niebinarne są "szczególnie narażone na agresję: bezpośrednią - związaną z przemocą - i na agresję ukrytą "związaną z kwestionowaniem tożsamości płciowej i używaniem do tego dyskryminującego języka".
Sprawa podręcznika dla policji. Interweniuje RPO
O sprawie zrobiło się głośno po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.
Na stronie biura RPO pojawił się komunikat, w którym wskazano, że podręcznik wydany przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zawiera opis patologii społecznych wśród których obok narkomanii i przynależności do sekty wymieniono transpłciowość.
"Kontekst podręcznika wskazuje, że zarówno to, jak również 'społeczność LGBTQ'(do której autor zalicza 'reprezentantów Gender Fluid') są rozpatrywane w pejoratywnym kontekście patologii. Taki sposób opisu transpłciowości może prowadzić do powstania czy utrwalenia negatywnych stereotypów" - napisano w komunikacie RPO.
Źródło: Wiadomości WP/PAP