Szokujące słowa niemieckiego polityka. "Możemy być dumni z naszych żołnierzy w trakcie II wojny światowej"
- Niemcy mają prawo być dumni ze swoich żołnierzy, którzy służyli podczas II wojny światowej - powiedział Alexander Gauland, jeden z założycieli skrajnie prawicowej, populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec.
15.09.2017 | aktual.: 15.09.2017 08:04
Słowa Gaulanda padły podczas wiecu wyborczego przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się już 24 września. Według wielu sondaży AfD ma szansę dostać się do niemieckiego parlamentu osiągając nawet 12-procentowy wynik. Oznaczałoby to, że Alternatywa dla Niemiec będzie trzecią partią z największą reprezentacją w Bundestagu po chadekach z CDU i socjalistach z SPD.
- Francuzi są dumni ze swojego wodza, Brytyjczycy z lorda Nelsona i Churchilla, a my mamy prawo być dumni z osiągnięć naszych żołnierzy na frontach I i II wojny światowej - mówił Alexander Gauland. Nagranie z przemówienia można obejrzeć w całości w serwisie YouTube.
Naziści zdobyli władzę w 1933 roku. Po przejęciu pełni władzy NSDAP wprowadziła masowe prześladowania przeciwników politycznych, a także mniejszości religijnych, etnicznych i narodowościowych. Do upadku III Rzeszy w 1945 roku w Holokauście zabili ponad 6 mln Żydów w całej Europie. Pomimo tego Gauland uważa, że "ludzie nie powinni dłużej oceniać Niemców przez pryzmat tamtych 12 lat".
- Tamte zbrodnie nie odzwierciedlają tożsamości dzisiejszych Niemców - mówił lider AfD. - Kiedy rozglądam się po innych krajach Europy, to widzę, że nikt inny nie rozliczył się tak dobrze ze swoją przeszłością, jak Niemcy - dodał Gauland.
Alternatywa dla Niemiec to skrajnie prawicowa, populistyczna partia, która powstała w 2013 roku z inicjatywy ekonomisty Bernda Luckego. AfD wielokrotnie relatywizowała odpowiedzialność Niemców za wydarzenia w trakcie I i II wojny światowej. Kilka miesięcy temu działacze tej partii określili pomnik zagłady Żydów w Berlinie jako "monument wstydu". Partia stosuje bardzo ostry język wobec działań rządu Angeli Merkel m.in. w sprawie przyjmowania uchodźców.