Trwa ładowanie...

Szokujące słowa jeńców. "Pamiątka z Rosji"

Nieznany jest los setek Ukraińców, którzy po 2014 roku walczyli z separatystami w Donbasie, a którzy podczas obecnej inwazji wpadli w ręce Rosjan - informuje brytyjski "Guardian" w reportażu opisującym los tych weteranów, którym udało się przeżyć niewolę i tortury.

Wojna w Ukrainie. Haniebne praktyki RosjanWojna w Ukrainie. Haniebne praktyki RosjanŹródło: East News, fot: Zuma / SplashNews.com
d16gj9c
d16gj9c

Rosjanie podczas inwazji na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 roku mieli listy osób, których poszukiwali. Weterani konfliktu w Donbasie, oskarżani przez propagandę rosyjską o udział w fikcyjnym "ludobójstwie" na tych terenach, byli na czele tej listy. Wojskowi rosyjscy dobrze wiedzieli, gdzie ci ludzie mieszkają - relacjonuje "Guardian".

Byli jeńcy: Rosjanie wypalali na skórze symbol trójkąta

Dziennikarze rozmawiali z weteranami, którzy po znalezieniu się pod okupacją rosyjską trafili do niewoli i byli torturowani, a także z rodzinami, których bliscy - byli żołnierze - zaginęli po wkroczeniu wojsk rosyjskich. Niektórzy z nich zostali ostatecznie zwolnieni, innych jednak zabito, a los wielu pozostaje nieznany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Rosjanie zaatakowali z powietrza. Strieła-10 rozerwała broń armii Putina

Bohaterem reportażu "Guardiana" jest 59-letni Wiktor Kuszyn z obwodu charkowskiego, były uczestnik operacji przeciwko separatystom w Donbasie. Rosjanie aresztowali go w maju 2022 roku. Przez kilka dni był przetrzymywany w piwnicy z kilkoma innymi kombatantami.

d16gj9c

- Przez całe dnie byliśmy brutalnie bici. Potem wzięli rozgrzane żelazo i przyłożyli je nam do skóry, wypalając symbol trójkąta, tak jak to się robi z bydłem. Zrobili to z zemsty, bo nas nienawidzili - opowiada mężczyzna.

Inny rozmówca "Guardiana" i również weteran, Andrij Anisimow wspomina, że Rosjanie wypalając mu na skórze znak oświadczyli, że jest to "pamiątka z Rosji".

Tysiące zaginionych Ukraińców

Polowanie na byłych uczestników walk w Donbasie odbywało się nie tylko w obwodzie charkowskim, ale też na innych terenach okupowanych - w obwodzie chersońskim i na obszarach na północ od Kijowa. Setki byłych żołnierzy zostało schwytanych, poddanych torturom i często - straconych.

d16gj9c

- W samym tylko obwodzie charkowskim ponad tysiąc osób wciąż uznanych jest za zaginionych - powiedział "Guardianowi" przedstawiciel miejscowej prokuratury Spartak Borysenko. Podkreśla on, że weterani walk w Donbasie "byli pierwszymi, których Rosjanie aresztowali po zajęciu miast ukraińskich"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16gj9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d16gj9c
Więcej tematów