Trwa ładowanie...

Szok po zamieszkach w stolicy. "Niemiec złapał za karabin"

- To oburzające, że w Święto Niepodległości Polski w naszej stolicy jakiś Niemiec opluwa naszą historię! - grzmi Szymon Pawlaczyk, dowódca rekonstrukcyjnego I Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej. Członek tej grupy podczas uroczystej defilady został zaatakowany przez antyfaszystę. Chuligan opluł jego historyczny, wojskowy mundur, a potem rzucił się z pięściami.
Share
Szok po zamieszkach w stolicy. "Niemiec złapał za karabin"
Źródło: Tomasz Ozdoba / newspix.pl
d37g3rf

I Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej tworzą studenci Wojskowej Akademii Technicznej. W historycznych mundurach z epoki Napoleona mieli oni przejść wyznaczoną wcześniej trasą w uroczystej historycznej defiladzie, m.in. Nowym Światem.

- Szedłem na czele kolumny. Zauważyliśmy już z daleka grupę ludzi ubranych głównie na czarno, z których część miała zakryte twarze, część pałki w rękach. Kiedy nasza kolumna ich mijała zaczęli coś krzyczeć po niemiecku pod naszym adresem, śmiać się i wytykać nas palcami, ale nie reagowaliśmy - opowiada Szymon Pawlaczyk. W pewnym momencie jeden z Niemców splunął na historyczny mundur pana Jacka, jednego z rekonstruktorów. Po chwili strącił mu także z głowy dostojną czapkę legionisty.

- Potem Niemiec złapał za karabin Jacka i szarpał się z nim próbując wyrwać broń. Kiedy mu się nie udało, podniósł zaciśnięte pięści i chciał uderzyć naszego kolegę. Kilku naszych chłopaków pobiegło Jackowi na pomoc. Po chwili przybiegło też kilku policjantów i oddzielono Niemców od nas - mówi dowódca.

d37g3rf

Studenci są zszokowani tym, co się stało. - To oburzające, że ktoś opluwa nasz polski mundur, który dla nas jest symbolem narodowym, symbolem walki o niepodległość! – mówi w imieniu kolegów wstrząśnięty dowódca.

Po tym incydencie policja nakazała zmianę trasy defilady, do której grupy rekonstrukcyjne szykowały się od kilku miesięcy. – Czekało na nas mnóstwo ludzi, rodzin z dziećmi, a nas nagle skierowano na boczne, puste ulice, przy których nikt nie mógł nas oglądać. Ten przemarsz stracił sens. Przez grupę Niemców cała nasza praca, chęć pokazania historii, została zniweczona – żalą się członkowie grupy.

Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Władzy zakaz nie dotyczy

d37g3rf

Podziel się opinią

Share
d37g3rf
d37g3rf
Więcej tematów