Szojgu powrócił. Ogłosił "remilitaryzację" Półwyspu Kolskiego
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu pojawił się publicznie po raz pierwszy po wielu tygodniach, podczas których mnożyły się spekulacje nt. jego nieobecności. Minister wystąpił przed kolegium dowódców wojskowych, by przypomnieć o priorytetach rosyjskiej armii. Przy tej okazji złożył zapowiedź, która może bardzo zaniepokoić Norwegię i Finlandię.
W telewizyjnym wystąpieniu Siergiej Szojgu powiedział, że wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, jak ważne jest dla Rosji dalsze ulepszanie swojej armii. Przedstawiał też po raz kolejny w propagandowym przemówieniu powody i "historyczne przyczyny" trwającej w Ukrainie wojny, o której minister mówił kłamliwie "operacja specjalna".
- Podejmujemy działania, aby przywrócić spokojne życie - mówił minister dowódcom szykującym właśnie żołnierzy do kolejnego poważnego ataku na cele cywilne we wschodniej Ukrainie.
Szojgu zapowiedział "remilitaryzację" Półwyspu Kolskiego
Jak zauważa "The Barents Observer", rosyjski minister wskazał kilka obszarów priorytetowych, wśród nich remilitaryzację Półwyspu Kolskiego, regionu w północno-zachodnim narożniku Rosji, graniczącego z Norwegią i Finlandią. Tutaj, na północ od Murmańska, Flota Północna ma eskadry okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi.
Okręg dysponuje potencjałem obronnym, przeznaczonym do użycia zarówno do osłaniania północno-zachodnich regionów Rosji, jak i Arktyki, w tym archipelagów, na których rozmieszczone są odnowione lotniska i systemy obrony powietrznej.
- W 2022 roku kontynuujemy zwiększanie zdolności bojowych zgrupowań sił, aktywnie budujemy potencjał bojowy i uzbrajamy się - powiedział Siergiej Szojgu.
Półwysep Kolski to kluczowy region dla Rosji
Rosyjska Flota Północna w ciągu ostatniej dekady otrzymała nowe systemy rakiet przeciwlotniczych S-400, nowe wyrzutnie przybrzeżne, a także zaawansowane systemy walki elektronicznej. Nowe okręty podwodne i okręty wojenne zastąpiły jednostki zbudowane w czasach sowieckich.
Na brzegach tej samej zatoki powstaje nowy port do załadunku pocisków balistycznych i innej broni na okręty podwodne. Szojgu poinformował swoich dowódców, że w ramach modernizacji infrastruktury wojskowej w rejonach Arktyki powstało 117 budynków, a jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy kolejnych 28 obiektach.
Flota Północna będzie jako pierwsza w Rosji dysponowała nowymi hipersonicznymi pociskami Tsirkon. Minister obrony zaznaczył, że siła bojowa 14. Korpusu Armijnego będzie stopniowo wzrastać.
.
Korpus ten to formacja taktyczna składająca się z dwóch arktycznych brygad zmotoryzowanych, ulokowanych w rejonie Murmańska, w Pieczendze przy granicy z Norwegią i w Alakurtti, przy granicy z Finlandią. Oddziały z Pieczengi miały ponieść duże straty podczas walk w Ukrainie.
Pojawienie się Szojgu wywołało zainteresowanie na świecie. Los rosyjskiego ministra obrony budził zainteresowanie mediów. Wiele podawało w wątpliwość, czy Szojgu jeszcze żyje, gdy pod koniec marca rząd Ukrainy podał, że rosyjski minister przeszedł zawał.
"Prztyczek" rosyjskiego ambasadora w stronę Polski. "Niekoniecznie najwyższych lotów"
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski