PolskaSzkoły w likwidacji

Szkoły w likwidacji

Będzie mniej szkół. Do poniedziałku samorządy muszą zdecydować, które placówki mają zostać zamknięte. W ubiegłym roku zlikwidowano około 250 szkół z powodów ekonomicznych i demograficznych. Nie wiadomo jeszcze, ile placówek zostanie teraz zamkniętych, ponieważ w wielu przypadkach rodzice walczą o utrzymanie szkoły.

28.02.2004 | aktual.: 28.02.2004 12:31

Wiceminister edukacji Franciszek Potulski powiedział, że ministerstwo jest w zasadzie przeciwne zamykaniu szkół, ale w ciągu ostatnich 5 lat liczba uczniów spadła o milion.

W woj. kujawsko-pomorskim samorządy chcą zamknąć 41 placówek - powiedziała kurator Wiesława Tomasik-Wyszyńska. W siedmiu przypadkach nie wyraziła ona zgody na likwidację. Mówi, że zawsze decyzja o likwidacji szkoły jest trudna i spotyka się z protestami rodziców.

W woj. warmińsko-mazurskim gminy zgłosiły do tej pory 22 uchwały o zamiarze likwidacji. Kurator Waldemar Żakowski mówi, że na Warmii i Mazurach są takie przypadki, gdzie dzieci muszą dojeżdżać do szkoły nawet 40 kilometrów. Dlatego podejmując decyzję o zamknięciu placówki zawsze kieruje się dobrem dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Dodaje, że kuratorium namawia rodziców do zakładania stowarzyszeń i prowadzenia szkół niepublicznych. Mówi też, że w wielu przypadkach prostesty rodzicow przynoszą efekty. Jako przykład podaje gminę Morąg, której samorząd, wskutek protestu rodziców, wycofał się z pomysłu likwidacji pięciu szkół.

Uchwała gminy o zamiarze likwidacji szkoły musi być zaopiniowana przez kuratora oświaty, który ma na to 2 tygodnie. Jeśli kurator nie zgodzi się na zamknięcie szkoły, samorząd musi to zaakceptować. Może jednak odwołać się do ministerstwa edukacji. Do końca maja jest czas na podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie nowej sieci szkół.

W ciągu ostatnich pięciu lat zamknięto w Polsce ponad 3,5 tysiąca placówek oświatowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)