Trwa ładowanie...

Szkocja chce referendum ws. niepodległości. Jest decyzja parlamentu

Szkocki parlament chce powtórzyć referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Podjął również decyzję, że przed budynkiem parlamentu po brexicie wciąż będzie wywieszona flaga Unii Europejskiej.
Share
Edynburg. Przewodnicząca autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon
Edynburg. Przewodnicząca autonomicznego rządu Szkocji Nicola SturgeonŹródło: East News
d33her0

Szkocki parlament opowiedział się w środę głosował za przeprowadzeniem nowego referendum w sprawie niepodległości kraju. Za było 64 członków parlamentu, przeciw - 54.

Warto jednak zaznaczyć, że wiążące referendum nie może się odbyć bez zgody brytyjskiego rządu. Tymczasem Boris Johnson odrzucił już w tym miesiącu jeden wniosek o referendum niepodległościowe. Jego zdaniem, plebiscyt, który odbył się w 2014 roku, miał być głosowaniem "jedynym w tym pokoleniu". Przypomnijmy: Szkoci wówczas wypowiedzieli się przeciw niepodległości.

- Jesteśmy zaledwie dwa dni od utraty członkostwa w UE i wszystkich praw, które za tym idą - mówiła w środę przewodnicząca autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon. - Moim zdaniem ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy (...), jest zostanie niepodległym państwem - dodała.

d33her0

Zobacz też: Rosja poparła rezolucję Rady Europy ws. Polski. Fogiel: absolutne kuriozum

Tego samego dnia Parlament Europejski w Brukseli poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tym samym drogę do brexitu została formalnie otwarta. "Niespodzianki nie było, ale były łzy, krzyki, wiersze, piosenki i awantury. Parlament Europejski zatwierdził umowę rozwodową z UE. Brytyjscy posłowie pożegnali się z Brukselą w dramatycznym stylu" - relacjonował reporter WP Oskar Górzyński z Brukseli.

Wielka Brytania ma wystąpić z Unii Europejskiej 31 stycznia. Potem rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy. To wtedy powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33her0

Podziel się opinią

Share
d33her0
d33her0
Więcej tematów