Szkocja chce referendum ws. niepodległości. Jest decyzja parlamentu
Szkocki parlament chce powtórzyć referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Podjął również decyzję, że przed budynkiem parlamentu po brexicie wciąż będzie wywieszona flaga Unii Europejskiej.
Szkocki parlament opowiedział się w środę głosował za przeprowadzeniem nowego referendum w sprawie niepodległości kraju. Za było 64 członków parlamentu, przeciw - 54.
Warto jednak zaznaczyć, że wiążące referendum nie może się odbyć bez zgody brytyjskiego rządu. Tymczasem Boris Johnson odrzucił już w tym miesiącu jeden wniosek o referendum niepodległościowe. Jego zdaniem, plebiscyt, który odbył się w 2014 roku, miał być głosowaniem "jedynym w tym pokoleniu". Przypomnijmy: Szkoci wówczas wypowiedzieli się przeciw niepodległości.
- Jesteśmy zaledwie dwa dni od utraty członkostwa w UE i wszystkich praw, które za tym idą - mówiła w środę przewodnicząca autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon. - Moim zdaniem ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy (...), jest zostanie niepodległym państwem - dodała.
Tego samego dnia Parlament Europejski w Brukseli poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tym samym drogę do brexitu została formalnie otwarta. "Niespodzianki nie było, ale były łzy, krzyki, wiersze, piosenki i awantury. Parlament Europejski zatwierdził umowę rozwodową z UE. Brytyjscy posłowie pożegnali się z Brukselą w dramatycznym stylu" - relacjonował reporter WP Oskar Górzyński z Brukseli.
Wielka Brytania ma wystąpić z Unii Europejskiej 31 stycznia. Potem rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy. To wtedy powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl