Trwa ładowanie...

Szkielet dinozaura sprzedany na aukcji za 400 tys. funtów

Szkielet samicy diplodoka, która żyła około 150 mln lat temu, został sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za kwotę 400 tysięcy funtów. To pierwszy przypadek w brytyjskiej historii, kiedy szkielet dinozaura został wystawiony na aukcję.
Share
Szkielet został sprzedany za kwotę 400 tys. funtów.
Szkielet został sprzedany za kwotę 400 tys. funtów.Źródło: AFP, Fot: Andrew Cowie
d7lydgs

Diplodok nazwany Misty został odnaleziony w 2009 roku przez synów niemieckiego paleontologa Raimunda Albersdoerfera poszukującego szczątków prehistorycznych gadów w Ten Sleep w stanie Wyoming w USA. Podczas prac na jednym z wykopalisk naukowiec kazał dwóm synom udać się na inne miejsce, ponieważ chciał samemu kontynuować pracę. Po kilku godzinach chłopcy wrócili i poinformowali ojca o odnalezieniu wielkiej kości, której nie byli w stanie podnieść.

Po dziewięciu tygodniach prac udało się odkopać cały szkielet, a następnie przetransportować do laboratorium konserwacyjnego. Stamtąd pozostałości dinozaura przewieziono do Holandii. W Europie szkielet został zrekonstruowany przez Aarta Walena, który zamontował go na specjalnej ramie.

Eksperci podkreślają, że tego typu znaleziska należą do rzadkości.

d7lydgs

- Na świecie w muzeach znajduje się około sześciu tego typu szkieletów, wliczając te w Waszyngtonie i Pittsburghu - powiedział Errol Fuller, specjalista z zakresu historii naturalnej i kurator domu aukcyjnego Summers Place w Billingshurst w Anglii.

- Rozmawiamy o bardzo rzadkim znalezisku. Nawet jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy szkielet w całości, to kopanie i inne czynności, które trzeba wykonać, stanowią niezwykłe wyzwanie - podsumował Fuller.

Misty ma cztery metry wysokości i 16,5 długości. Diplodoki żyły na terenie Ameryki Północnej w okresie jury. Charakteryzowały się długą szyją i ogonem oraz mocnymi nogami. Należały do największych dinozaurów swoich czasów. Naukowcy uważają, że żywiły się roślinami.

d7lydgs

Podziel się opinią

Share
d7lydgs
d7lydgs
Więcej tematów