Szkielet dinozaura sprzedany na aukcji za 400 tys. funtów

Szkielet samicy diplodoka, która żyła około 150 mln lat temu, został sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za kwotę 400 tysięcy funtów. To pierwszy przypadek w brytyjskiej historii, kiedy szkielet dinozaura został wystawiony na aukcję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szkielet został sprzedany za kwotę 400 tys. funtów.
Szkielet został sprzedany za kwotę 400 tys. funtów. (AFP, Fot: Andrew Cowie)
WP

Diplodok nazwany Misty został odnaleziony w 2009 roku przez synów niemieckiego paleontologa Raimunda Albersdoerfera poszukującego szczątków prehistorycznych gadów w Ten Sleep w stanie Wyoming w USA. Podczas prac na jednym z wykopalisk naukowiec kazał dwóm synom udać się na inne miejsce, ponieważ chciał samemu kontynuować pracę. Po kilku godzinach chłopcy wrócili i poinformowali ojca o odnalezieniu wielkiej kości, której nie byli w stanie podnieść.

Po dziewięciu tygodniach prac udało się odkopać cały szkielet, a następnie przetransportować do laboratorium konserwacyjnego. Stamtąd pozostałości dinozaura przewieziono do Holandii. W Europie szkielet został zrekonstruowany przez Aarta Walena, który zamontował go na specjalnej ramie.

Eksperci podkreślają, że tego typu znaleziska należą do rzadkości.

WP

- Na świecie w muzeach znajduje się około sześciu tego typu szkieletów, wliczając te w Waszyngtonie i Pittsburghu - powiedział Errol Fuller, specjalista z zakresu historii naturalnej i kurator domu aukcyjnego Summers Place w Billingshurst w Anglii.

- Rozmawiamy o bardzo rzadkim znalezisku. Nawet jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy szkielet w całości, to kopanie i inne czynności, które trzeba wykonać, stanowią niezwykłe wyzwanie - podsumował Fuller.

Misty ma cztery metry wysokości i 16,5 długości. Diplodoki żyły na terenie Ameryki Północnej w okresie jury. Charakteryzowały się długą szyją i ogonem oraz mocnymi nogami. Należały do największych dinozaurów swoich czasów. Naukowcy uważają, że żywiły się roślinami.

Polub WP Wiadomości
WP
WP