Trwa ładowanie...

Szimon Peres doznał udaru i trafił do szpitala

• Były premier i prezydent Izraela Szimon Peres trafił do szpitala
• Powodem hospitalizacji 93-letniego polityka jest udar mózgu
• Peres został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej

Szimon Peres doznał udaru i trafił do szpitalaŹródło: AFP, fot: Etienne Laurent
d3th2pt
d3th2pt

Lekarze ze szpitala w Ramat Gan, gdzie przebywa polityk, informują, że udar miał łagodny przebieg. Jego biuro poinformowało, że został wprowadzony w stan śpiączki i że oddycha z pomocą respiratora.

Wcześniej podawano, że Peres jest przytomny, a jego stan lekarze określali jako stabilny.

Na początku września Peres przeszedł operację wszczepienia rozrusznika serca po tym, jak zdiagnozowano u niego zaburzenia rytmu serca i migotanie przedsionków w lipcu. W styczniu tego roku polityk przeszedł łagodny zawał i wtedy poddano go zabiegowi otworzenia zablokowanej tętnicy.

Peres 2 sierpnia skończył 93 lata.

d3th2pt

Peres był dwukrotnie szefem izraelskiego rządu oraz piastował różne stanowiska ministerialne. W latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, a ogółem ma za sobą 55-letnią karierę polityczną. Choć obecnie przebywa na emeryturze, wciąż jest aktywny w życiu politycznym.

W 1994 roku jako minister spraw zagranicznych otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wraz z ówczesnym premierem Icchakiem Rabinem i szefem Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jaserem Arafatem za wkład w osiągnięcie tymczasowego porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.

Szimon Peres urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiszniewie w województwie nowogródzkim na terenie II RP; obecnie ta miejscowość leży na Białorusi. W 1934 roku wyemigrował do Palestyny.

d3th2pt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3th2pt
Więcej tematów