Trwa ładowanie...
d43gsjd
Szefowa Secret Service podała się do dymisji
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Szefowa amerykańskiej Secret Service Julia Pierson podała się do dymisji po niedawnych incydentach; o jej ustąpieniu poinformował minister bezpieczeństwa USA Jeh Johnson.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d43gsjd

Dzień wcześniej Julia Pierson wzięła na siebie pełną odpowiedzialność za niedawne wtargnięcie do Białego Domu uzbrojonego w nóż intruza i obiecywała, że taki incydent już nigdy się nie powtórzy.

Tymczasowym dyrektorem Secret Service został weteran tej służby Joseph Clancy - poinformował Johnson.

d43gsjd

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że prezydent Barack Obama uznał, iż w Secret Service potrzebne jest nowe kierownictwo. Poinformował zarazem, że Obama zatelefonował do dotychczasowej szefowej Secret Service Julii Pierson, by wyrazić jej wdzięczność za długie lata służby.

Pierson, która pozostawała na obecnym stanowisku od marca 2013 r., była coraz częściej atakowana przez kongresmenów, którzy domagali się jej ustąpienia po incydencie z 19 września br. kiedy - jak się okazało - uzbrojony w nóż weteran wojny w Iraku pokonał parkan otaczający Biały Dom i wbiegł daleko na trawnik przed rezydencją prezydenta USA, zanim został zatrzymany.

Później Secret Service, służba odpowiedzialna za bezpieczeństwo prezydenta USA, zaliczyła kolejną wpadkę. Podczas wizyty Baracka Obamy w Atlancie do windy wsiadł z nim uzbrojony mężczyzna, w przeszłości trzykrotnie karany za napaść.

Mężczyzna, który okazał się zatrudnionym przez prywatną firmę ochroniarzem, wsiadł do windy wraz z Obamą i agentami Secret Service. Wzbudził podejrzenia, gdy "zaczął się dziwnie zachowywać" i mimo napominań agentów cały czas nagrywał prezydenta kamerą w swoim telefonie komórkowym.

d43gsjd

Podczas późniejszych przesłuchań w Kongresie Pierson wypadła nieprzekonywająco i nie zyskała zaufania kongresmenów. We wtorek Pierson wzięła "pełną odpowiedzialność" za zaniedbania w dziedzinie bezpieczeństwa głowy państwa i złożyła rezygnację na ręce Johnsona, który ją przyjął.

O jej tymczasowym następcy Josephu Clancym niewiele wiadomo poza tym, że jest weteranem Secret Service i emerytowanym szefem wydziału ds. ochrony prezydenta. Poza zdymisjonowaniem Pierson, Johnson zarządził niezależną analizę działalności Secret Service.

d43gsjd

Podziel się opinią

Share

d43gsjd

d43gsjd
Więcej tematów